آنتی اسکالانت FLOCON 260

 

آنتی اسکالانت به مواد شیمیایی ضد رسوب گفته می شود که به برای پاکسازی سیستم های دستگاه های تصفیه آب تا بدین ترتیب میزان رسوب گذاری آب ورودی بر روی غشاهای فیلتر ممبران در آب شیرین کن کاهش پیدا کند .

آب خام حاوی املاح و نمک های معدنی است که این املاح در حین عبور از غشای ممبران ، بر روی ممبران رسوب می کنند این رسوبات به مرور باعث گرفتگی منافذ غشای ممبران می شود که سبب کاهش راندمان آب خروجی از سیستم آب شیرین کن می گردد .

آنتی اسکالانت در مرحله ی پیش تصفیه ، دستگاه تصفیه آب صنعتی نقش بسزایی دارد در این دستگاه تکنولوژی اسمز معکوس بی نقص ترین نوع فیلتر کردن و تصفیه آب محسوب می شود .

 

ضرورت استفاده از مواد ضد رسوب

آنتی اسکالانت در واقع ضد رسوبی با ترکیبات موثری است ، که از تشکیل رسوب نمک های معدنی در آب جلوگیری می کند . این ضد رسوب ممبران دارای کاربرد وسیعی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است .

آب های طبیعی اکثرا حاوی غلظت های بالایی از یون های کلسیم ، بی کربنات و سولفات هستند که در فرایند تصفیه آب به آسانی می توانند تشکیل رسوب دهند .

اصطلاحاً آنتی اسکالانت را ضد رسوب ممبران می گویند ، زیرا به طور گسترده ای برای جلوگیری از گرفتگی منافظ فیلتر ممبران به تصفیه آب صنعتی تزریق می شود .

در فرایند تصفیه آب توجه به این امر از اهمیت بسار بالایی برخوردار است ، زیرا اگر این مشکل در مراحل اولیه برطرف نشود ، پس از گذشت زمانی کوتاه ، ظرفیت تولیدی سیستم با افت شدیدی مواجه خواهد شد .

راه حل اساسی جلوگیری از گرفتگی فیلترهای ممبران استفاده از آنتی اسکالانت با دوز مشخص در زمان راه اندازی سیستم می باشد .

این ماده ضد رسوب ممبران با بازده بالایی از تشکیل رسوب بر غشای ممبران در تمام دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس با آب های خوراک مختلف (نظیر آب لب شور یا چاه ، آب دریا، آب حاوی سیلیکا یا سولفات بالا) ممانعت می کند .

استفاده از این مواد ضد رسوب به توجه ویژه ای نیازمند است ، زیرا چنانچه به مقدار بیشتر از حد مجاز به سیستم تزریق شود ، نه تنها در رفع گرفتگی های ممبران موثر نخواهد بود ، بلکه موجب مشکلات بیشتری در سیستم تصفیه آب صنعتی خواهند شد .

لازم به ذکر است هنگام استفاده از آنتی اسکالانت باید مراقب کیفیت و مرغوبیت محصول باشیم ، پس در خرید آن توجه لازم را داشته باشید .

 

 

عملکرد آنتی اسکالانت

نحوه ی عملکرد آنتی اسکالانت ها این گونه است که به آلاینده های موجود در آب می چسبند و به این صورت از چسبندگی رسوبات در داخل ممبران جلوگیری می کنند .

سپس رسوبات موجود را از داخل ممبران به بیرون از آن هدایت می کنند . توجه داشته باشید که همه ی مواد ضد رسوب از جمله آنتی اسکالانت از اسید فسفونیک تشکیل شده اند .

به نظر می رسد عملکرد آنتی اسکالانت بسیار ضروری است استفاده درست از آن باعث اتفاقات خوبی در دستگاه های تصفیه آب می شود پس کاربرد آن را جدی تر بگیرید .

استفاده از این محلول ها در دستگاه اسمز معکوس باعث افزایش طول عمر ممبران می شود و باعث می شود و در بسیاری از هزینه های صرفه جویی کنید و همچنین میزان جریان آب خروجی را هم افزایش می دهد .

گرچه امکان دارد قیمت آنتی اسکالانت مقداری بالا باشد و در ظاهر هزینه های شما را افزایش دهد ، اما در طولانی مدت تاثیر بسزایی در صرفه جویی هزینه ها دارد .

آب ورودی به دستگاه اسمز معکوس شامل نمک های محلول کلسیم ، منیزیم و سایر املاح می باشد ، توجه داشته باشید که این نمک های محلول با گذشت زمان در اثر عبور از غشاهای دستگاه اسمز معکوس ، بر روی این غشاها رسوب می نماید .

 

آنتی اسکالانت به دو دسته تقسیم می شوند

 • پایه فسفاته
 • پایه پلیمری

 

 

آنتی اسکالانت پایه فسفاته :

آنتی اسکالانت فسفاته  بهترین نوع آنتی اسکالانت در جلوگیری از تشکیل رسوب است ولی در مقابل ، خاصیت پراکنده سازی کمی دارد .

 

انتی اسکالانت پایه پلیمری :

این گونه از آنتی اسکالانت دارای وزن مولکولی بالا و قدرت رسوب زدایی انواع رسوبات را دارا می باشند . آنتی اسکالانت پایه پلیمری برای جلوگیری از ایجاد رسوب در آبهای دریا ، آب های لب شور و نیز آب هایی با سختی بالا مورد استفاده قرار می گیرد .

مواد کنترل کننده رسوب بر پایه مواد پلیمری در مقایسه با آنتی اسکالانت بر پایه مواد فسفاته قدرت بالاتری در کنترل رسوبات دارد .

 

 

عدم استفاده از ضد رسوب آنتی اسکالانت ممکن است باعث بروز چه مشکلاتی شود

 • کاهش کیفیت آب
 • از کارافتادگی های دائمی دستگاه
 • کاهش میزان جریان عبور آب
 • انواع آنتی اسکالانت یا ضد رسوب
 • از بین رفتن غشاء به دلیل برخورد با کریستال های رسوبی
 • کاهش فشار آب و افزایش مصرف انرژی و هزینه های ناشی از آن

 

 

مزیت های مهمی که ضد رسوب آنتی اسکالانت ، شامل موارد زیر می باشد

 • بازیافت بهینه
 • سازگاری محیطی
 • محافظت از غشای ممبران
 • پایداری در عملکرد سیستم
 • استفاده آسان به دلیل مایع بودن
 • طول عمر بالاتر فیلتر ممبران
 • جلوگیری از تشکیل هر گونه رسوب بر سطح ممبران
 • کاهش میزان فساد زیستی توسط اثر بخشی بالا
 • دوز تزریق پایین و مقرون به صرفه بودن

 

 

معایب استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب

 • کاهش ظرفیت تولید
 • کاهش طول عمر ممبران
 • تعویض زود هنگام ممبران
 • افزایش تعداد شسشتوی ممبران
 • بالارفتن فشار پمپ طبقاتی و کاهش طول عمر آن

 

 

قیمت آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت نقش مهمی در نگهداری و افزایش طول عمر ممبران دارد . بنابراین قیمت آنتی اسکالانت هر چند که بالا باشد ، باز هم ارزشمند است .

در نتیجه صرف هزینه بالا در خرید آنتی اسکالانت با کیفیت بسیار ارزشمند تر از خرید آنتی اسکالانت هایی با قیمت پایین و بی کیفیت می باشد .

بدین خاطر اسکالانت های با کیفیت پایین که دارای قیمت کمی هم هستند سبب آسیب به ممبران ها که نقش اصلی فرآیند تصفیه آب را در دستگاه های آب شیرین کن بر عهده دارند، می شوند .

 

 

فیلتر ممبران صنعتی چه آلاینده هایی را از آب حذف می کند؟

فیلتر ممبران اسمز معکوس قادر به حذف محدوده وسیعی از آلاینده های آب می باشد، از جمله این آلاینده ها می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • حذف مواد معدنی و فلزات محلول
 • حذف انواع میکروارگانیسم ها تا میزان % 90
 • حذف مواد قندی ، پروتئین ها و انواع نمک ها
 • حذف یون های منفرد محلول و عوامل ایجاد سختی

 

 

شرایط نگه داری آنتی اسکالانت

محیط نگهداری از آنتی اسکالانت باید خشک و کاملاً تاریک بوده و دارای دمای متعادل باشد .

ضد رسوب ممبران باید در ظروف در بسته و ترجیحاً از نوع پلاستیک یا پلی اتیلن نگهداری شود .

اگر از واحد تزریق مقداری آنتی اسکالانت نشت پیدا کرد ، محل نشت را با خاک یا ماسه پر کرده و مواد نشت یافته را با مقداری آهک یا ترکیبات مناسب خنثی نمایید .

از نگهداری آنتی اسکالانت های اسیدی در مجاورت مواد قلیایی و بر عکس جداً جلوگیری کنید ، زیرا ایجاد واکنش میان این مواد می تواند خاصیت موثر آنتی اسکالانت را کاهش دهد .

 

 

توصیه های ایمنی برای استفاده از آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت های اسیدی و قلیایی مواد شیمیایی خطرناکی هستند ، که در صورت تماس با بدن فرد باعث آسیب جدی به سلامتی او خواهند شد .

در نتیجه ضرورت دارد که در هنگام استفاده از آنتی اسکالانت از دستکش و عینک مخصوص مواد شیمیایی ، ماسک ضد اسید دارای فیلتر مناسب ، لباس و چکمه های ضد اسید استفاده شود و در صورت بروز این مشکل رعایت توصیه های ایمنی زیر می تواند از آسیب بیشتر به فرد حادثه دیده پیشگیری کند .

برخورد آنتی اسکالانت با پوست می تواند باعث ایجاد حساسیت و التهاب در پوست شود . در صورت بروز این مشکل ، پوست را فوراً و برای مدت زمان 15 دقیقه با آب فراوان شستشو دهید .

استشمام این ماده ضد رسوب می تواند سبب آسیب به سیستم ریوی شخص شود . در صورت مواجه شدن با این خطر لازم است ، که فرد را به محیط آزاد منتقل کرده و در صورت نیاز از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده شود .

تماس ضد رسوب ممبران با چشم می تواند سبب سوختگی آن شود ، در صورت بروز این خطر فوراً چشم را به مدت 15 دقیقه با آب فراوان شستشو دهید .

خوردن مقداری آنتی اسکالانت می تواند سبب سوزش معده و نیز سبب آسیب به سیستم گوارش شود اگر با این خطر مواجه شدید ، ابتدا خونسردی خود را حفظ نموده و به فرد مقدار کافی آب و مایعات دهید ، در صورت نیاز فرد حادثه دیده را به مراکز درمانی منتقل کنید .