فیلتر الیافی Filter

filtetpp

 

فیلترهای الیافی معمولا به عنوان فیلتر مرحله اول دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده می شود  مگر آینکه به خاطر وجود میزان زیادی رسوب در آب ، نیاز باشد پیش از این فیلتر، از یک فیلتر توری یا نخ تابیده استفاده شود .

فیلتر های میکرونی تصفیه اکثرا سفید رنگ است و به شکل نمد ساخته شده و به همین آن را با نام فیلتر PP نیز می شناسند .

این فیلتر همچنین به عنوان فیلتر رسوبی نیز معروف است  از جنس الیاف پلی پروپیلن ساخته شده و باید استانداردهای مواد غذایی را داشته باشد .

جنس بدنه فیلتر الیافی از نوع قابل نفوذ بوده و آب از دیواره فشرده آن وارد می شود . ذرات ناخالصی جذب لایه های الیافی متراکم شده و قادر به عبور از آن نخواهند بود.

 

انواع فیلتر های میکرونی :

  • فیلتر الیافی اسلیم
  • فیلتر الیافی جامبو

 

فیلتر تصفیه الیافی اسلیم :

فیلتر تصفیه الیافی اسلیم از نوع کارتریجی بوده و جهت استفاده در داخل هوزینگ اسلیم نیمه صنعتی در دستگاه های تصفیه آب به عنوان فیلتر رسوب گیر مرحله اول استفاده می شود .

جنس این فیلتر از الیاف پروپیلن هست  ساختار فیلتر تصفیه آب الیافی اسلیم به گونه ای طراحی و ساخته شده است که ذرات درشت تر در قسمت های بیرونی فیلتر و ذرات ریزتر در قسمت های داخلی فیلتر به دام می افتند. در واقع باید گفت تراکم فیلتر الیافی از سطح بیرونی به سطح داخلی افزایش می یابد .

 

فیلتر الیافی جامبو :

فیلتر میکرونی جامبو در دقت ۵ میکرون و یک میکرون تولید شده و معمولا در اولین محفظه فیلتر دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی ، دستگاه تصفیه آب صنعتی و انواع پیش تصفیه و رسوب گیر آب نصب شده و باعث حذف شن و ماسه، گل و لای، لجن، جلبک، خاک، زنگ زدگی لوله ها، رسوبات و ذرات فیزیکی از آب می باشد .

این فیلتر دارای طولی 10 تا 20 اینچ بوده و فیلتری است با راندمان 95 درصد که قطر داخلی فیلتر جامبو 27 تا 28 میلی متر- و قطر خارجی 105 تا 110 میلی متر می باشد .

 

 

نکات مهم در تشخیص فیلتر الیافی :

  • وزن فیلتر میکرونی تصفیه آب خانگی

این فیلتر معمولا با وزن های متفاوت تولید میگردد. بنابراین هر چقدر وزن گرمی فیلتر بیشتر باشد به همان نسبت از کیفیت  بالاتری برخوردار می باشد و قیمت آن هم بیشتر است .

 

  • جنس الیاف

برای این فیلتر تصفیه آب از مواد متفاوتی استفاده میشود که بهترین نوع آن مواد پلی پروپیلن با کیفیت جذب بالا میباشد.  شناخت این تفاوت کمی تخصصی است ؛ به عبارت دیگر ؛ فیلتر های بی کیفیت ، عموما از موادی ساخته شده که در نگاه شبیه مواد پلاستیکی می باشند .

 

  • تراکم فیلتر الیافی

یکی دیگر از آیتم های نشان دهنده کیفیت فیلتر های میکرونی دستگاه تصفیه آب ، نحوه تراکم دهی در تولید لایه های این فیلتر میباشد .

فیلتر باید تراکم الیافش با کاهش بسیار کم از مرکز به سمت بیرون کارتریج باشد. به بیان دیگر مرکز فیلتر الیافی تصفیه آب خانگی باید تراکم زیاد داشته و هرچه به سمت لایه های بیرونی فیلتر برویم تراکم کاهش یابد.

 

  • استحکام فیلتر الیافی

یکی دیگر از آیتم های تشخیص کیفیت این فیلتر شامل استحکام آن است. وقتی بدنه فیلتر را فشار میدهید نه باید خیلی سخت ونه خیلی شل باشد.

از آنجا که سفت بودن بیش از حد فیلتر عموما نشان دهنده کیفیت پایین الیاف بوده و ممکن است توان حذف املاح را بخوبی نداشته باشد. و از سوی دیگر شل بودن زیاد نیز ممکن است در فشار بالای آب ، فرم و حالت خود را از دست بدهد .

 

محل نصب فیلتر های میکرونی در دستگاه تصفیه آب

فیلتر الیافی به عنوان اولین مرحله تصفیه آب است و باید به عنوان فیلتر اول در دستگاه تصفیه آب نصب شود . برای پیدا کردن اولین فیلتر در دستگاه تصفیه آب, باید ابتدا شلنگ ورودی آب را  پیدا کنید. هر مکانی که شلنگ ورودی آب به آن متصل می شود، محل نصب فیلتر الیافی است. معمولا اولین محفظه از سمت راست، محل نصب فیلتر الیافی است.

 

لازم به ذکر است که محفظه فیلتر میکرونی را معمولاً شفاف می سازند تا بتوان تغییر رنگ را زیر نظر داشت هرچه فیلتر املاح بیشتری را جذب کند رنگ آن نیز تیره تر می شوند قبل از آنکه رنگ فیلتر الیافی کاملاً قهوه ای شود باید برای تعویض آن قدام نمایید .

 

 

مزایای فیلتر الیافی

  • طول عمر بالا

جنس این فیلتر مثیکرونی از پلی پروپیلن با کیفیت بسیار بالا است. الیاف این فیلتر تصفیه آب ساختار اولیه خود را برای مدت زمان بیشتری در برابر آلودگی‌ها حفظ می‌کنند .

 

  • الیاف فشرده

از الیاف فشرده‌ای برخوردار هستند که طول عمر فیلتر و دقت تصفیه آب را افزایش می‌دهد

 

  • دقت بالا

دقت این فیلتر تصفیه آب با واحد میکرون شناخته می‌شود . فیلتر الیافی در دقت‌های 1 تا 100 میکرون وجود دارند.  توجه داشته باشید که هرچه عدد نشان داده شده بزرگ‌تر باشد، به معنای دقت پایین‌تر فیلتر است.