دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه های تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلف جز پرکاربردترین روش های تصفیه آب صنعتی حساب می شود .

از آن جایی که آب به عنوان ماده خام در صنایع مختلف شناخته می شود ، اهمیت استفاده از دستگاه های تصفیه آب صنعتی برای تصفیه و بازیابی آب صد چندان می شود ، به طوری که امروزه استفاده از دستگاه های تصفیه آب صنعتی برای صنایع مختلف و حتی تامین آب شرب در مقیاس بزرگ تر از مصارف نیمه صنعتی با استقبال زیادی مواجه شده است .

این موضوع تصفیه آب صنعتی را در سراسر جهان به یکی از موضوع های مهم در صنعت تولید و یکی از مهم ترین عناصر در تولید صنعتی تبدیل کرده است .

در عین حال منابع آب پاک برای همه افراد و صنایع مختلف بسیار مهم و حیاتی می باشد .

در نتیجه به دلیل کمبود منابع آب قابل استفاده افراد و صنایع مختلف نیاز به استفاده از روش هایی است که با آنها بتوان آب مورد نیاز کاربردهای مختلف را از منابع آب زیر زمینی و سطحی تامین کرد .

اهداف اصلی استفاده از آب تصفیه کن صنعتی شامل موارد زیر می باشد

  • کنترل خوردگی و از بین رفتن مواد در اثر اکسید شدن
  • کنترل رشد مواد بیولوژیک و هم چنین باکتری های هوازی و غیر هوازی
  • کنترل رسوب گذاری به دلیل وجود نمک ها و املاح مختلف موجود در آب

 

افزایش نیاز به تصفیه آب صنعتی

با توجه به چالش های اقتصادی و هزینه های تصفیه آب صنعتی ، صنایع و کاربردهای مختلف نیاز به استفاده از دانش تخصصی افراد با تجربه و خبره برای طراحی سیستم های تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن های صنعتی دارند .

با انجام این کار علاوه بر بهره مندی از آبی سالم و کملا خالص ، در هزینه های تصفیه آب نیز به صورت قابل توجهی صرفه جویی می شود .

تصفیه آب صنعتی در گذشته و امروز با استفاده از روش های مختلفی قابل انجام است متداول ترین و موثرترین روشی که امروزه برای تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد ، اسمز معکوس (RO) است که قادر به حذف کلیه آلاینده ها ، فلزات سنگین ، سرب ، جیوه ، املاح ، رسوبات ، نمک ها و سایر ناخالصی های موجود در آب می باشد .

در مقایسه با سایر روش های تصفیه آب صنعتی ، اسمز معکوس (RO) برای حذف نمک ها ، آلاینده های شیمیایی و فلزات سنگین بسیار موثرتر و قوی تر عمل می کند .

علاوه این تصفیه آب صنعتی RO نسبت به سایر روش ها هزینه کمتری دارد و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی هم می شود .

استفاده از آب شیرین کن های صنعتی در کاربردهای مختلف موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش برای فیلتراسیون و بهبود کیفیت آب می باشد .

انواع روش های تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی با استفاد از روش های مختلفی انجام می گیرد که شامل : سیستم تبادل یونی ، روش های فیلتراسیون ، روش EDI، روش EDR و روش اسمز معکوس (RO) می باشد.

روش سیستم تبادل یونی:

تبادل یونی واحد فرایندی است که در آن یون های مشخصی در مواد تبادلی غیر محلول با یون های مختلف موجود در محلول جایگزین می شوند.

از این روش برای سختی گیری آب و تولید آب خالص با درجه بالای خلوص استفاده می شود.

از متداول ترین کاربردهای سیستم تبادل یونی رزینی نرم سازی آب شهری است به صورتی که یون های سدیمی رزین تبادل کاتیونی جایگزین کلسیم و منیزیم موجود در آب می شوند و سختی آن را کاهش می دهند.

کاربرد سیستم های تبادل یونی در صنایع غذایی و نوشیدنی، فلزکاری، نیمه رساناها، تصفیه فاضلاب، بخشی از سیستم تصفیه و تولید آب شرب و گروه های دیگر صنایع می باشد. عیب این روش در مصرف زیاد مواد شمیایی و هم چنین اشغال فضای زیاد است.

روش های فیلتراسیون: تصفیه آب به روش فیلتراسیون شامل میکرو فیلتراسیون (MF)، نانو فیلتراسیون (NF) و اولترا فیلتراسیون (UF) می باشد. از این روش ها برای جداسازی مواد آلی، املاح محلول در آب و تولید آب خالص استفاده می شود.

روش الکترودیونیزاسیون (EDI): این روش ترکیبی از روش تبادل یونی و فیلتراسیون غشایی می باشد که خروجی آن آبی بدون املاح و دارای هدایت الکتریکی (EC) پایین است.

در سیستم EDI املاح موجود در آب از طریق تبادل یونی جدا می شوند. هر واحد EDI از تعدادی سلول تشکیل شده است که بین دو الکترود قرار گرفته اند.

تفاوت روش EDI با روش تبادل یونی این است که ممبران ها به صورت پیوسته با جریان برق احیا می شوند و دیگر نیازی به استفاده از مواد شیمیایی برای احیای ممبران نمی باشد.

روش الکترودیالیز معکوس(EDR): در این روش حذف املاح معدنی با استفاده از جریان برق DC و غشاهای آنیونی و کاتیونی انجام می شود. بیش ترین کاربرد روش EDR در تهیه آب آشامیدنی و یا تصفیه آب صنعتی از آب هایی با TDS کمتر از 5000 می باشد.

روش اسمز معکوس (RO): اسمز معکوس (RO) تکنولوژی موثری است که می توان گفت در هر صنعتی که نیاز به استفاده از آب خالص و حذف مواد حل شده در آن باشد یک ضرورت به حساب می آید.

در فناوری RO از فیلترهایی به نام ممبران (غشا نیمه تراوا) که معمولا از جنس پلی آمید می باشند و دارای منافذی بسیار ریز با قطری کمتر از قطر موی انسان می باشند، برای حذف کلیه جامدات محلول (TDS) آب استفاده می شود.

فیلتر ممبران مورد استفاده در روش تصفیه آب RO قابلیت حذف آلاینده های شیمیایی، نیترات و نیتریت، سرب، جیوه، شوری، املاح و سایر ناخالصی های موجود در آب را دارد.

در روش فیلتراسیون RO آب خام توسط فشار تامین شده از طریق پمپ به داخل محفظه ای (پرشروسل) که ممبران در آن قرار دارد پمپاژ می شود.

آب خام از لایه های ممبران RO عبور کرده تا به قسمت مرکزی ممبران برسد و کلیه آلاینده های آن حذف شوند. سپس آب تصفیه شده توسط لوله ای که در مرکز ممبران قرار دارد از سمت دیگر ممبران و پساب (آب با غلظت بالای ناخالصی ها) نیز از قسمت مربوطه در پرشروسل خارج می گردد.

امروزه متداول ترین و موثر ترین روش برای تصفیه آب صنعتی استفاده از روش RO می باشد. علت این موضوع این است که از روش اسمز معکوس برای تصفیه انواع آب خام با درجه مختلف سختی و آلاینده های مختلف می توان استفاده کرد.

مهم تر از همه این که این روش فیلتراسیون، اقتصادی ترین روش برای تصفیه و نمک زدایی از آب می باشد.

برای تصفیه آب های صنعتی با استفاده از روش اسمز معکوس (RO) از دستگاه های تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن های صنعتی استفاده می شود.

عنصر اصلی در این دستگاه های تصفیه آب فیلتر ممبران می باشد که با توجه به میزان شوری و املاح و آلاینده های موجود در آب از انواع آن استفاده می شود.

ممبران های صنعتی موجود در بازار با قطرهای سایز 4 و 8 اینچ می باشند که از انواع آنها برای تصفیه آب های مختلف استفاده می شود.

مزایای استفاده از آب شیرین کن RO صنعتی

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی دارای مزایای بسیار زیادی می باشند که اصلی ترین موارد آن در زیر لیست شده است:

• توان عملیاتی و ظرفیت بالا برای تصفیه آب لب شور

• امکان طراحی برای مقادیر مختلف ورودی آب و ظرفیت های تولید متفاوت با توجه به نیاز

• قابلیت حذف انواع آلاینده های موجود در آب

• هزینه کم انرژی و مقرون به صرفه بودن روش اسمز معکوس نسبت به سایر روش های تصفیه آب

• امکان تصفیه آب لب شور و تامین آب مورد نیاز برای مصارف مختلف

• امکان بازگشت پساب خروجی از سیستم به محیط زیست یا بازیابی مجدد آن در دستگاه .

 

کاربردهای دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

به دلیل استفاده از فناوری اسمز معکوس در دستگاه های تصفیه آب صنعتی و دفع انواع املاح و نمک ها به دستگاه های تصفیه آب صنعتی، آب شیرین کن نیز گفته می شود.

در واقع تنها فناوری مورد استفاده در دستگاه های تصفیه آب صنعتی که موجب شیرین شدن آب می شود اسمز معکوس (RO) می باشد.

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی حوزه وسیعی از کاربردهای تصفیه آب صنعتی را پوشش می دهند که در زیر مهم ترین و متداول ترین موارد استفاده از این دستگاه ها را بیان خواهیم کرد.

دستگاه های تصفیه آب مجهز به تکنولوژی اولترا فیلتراسیون (UF) دستگاه های تصفیه آب مجهز به تکنولوژی اولترا فیلتراسیون (UF)
آب شیرین کن کشاورزی
آبی که در مراحل مختلف رشد، برداشت، فراوری و بسته بندی محصولات کشاورزی و گلخانه ای مورد استفاده قرار می گیرد، اهمیت زیادی در رشد محصولات دارد.

منابع آبی که در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند شامل: آب چاه یا آب های زیر زمینی و آب های سطحی می باشند. استفاده از هر یک از این منابع آب می تواند تاثیرات متفاوتی بر روی محصولات مزارع و گلخانه ها، خاک و… داشته باشد.

استفاده از آب های سطحی در بخش کشاورزی و گلخانه ها از پر مخاطره ترین نوع آب می باشد و در کابردهای حساس مانند استفاده در کودها و یا شستشوی محصول نباید مورد استفاده قرار گیرد.

مگر این که عملیات تصفیه بر روی آنها انجام شده باشد. عوامل زیادی بر روی کیفیت آب های سطحی تاثیر گذار می باشند که مهم ترین عامل جاری یا راکد بودن آن است.

استفاده از آب چاه در کشاورزی رایج تر می باشد که در صورت حفر اصولی، استفاده از آن نسبت به آب های سطحی مناسب تر می باشد. کیفیت آب چاه به عواملی مانند مکان آن، تخلخل خاک و هم چنین نزدیکی به سیستم فاضلاب بستگی دارد.

در یک دسته بندی کلی از آب تصفیه شده در بخش کشاورزی برای نگهداری از محصولات و کشت محصول استفاده می شود.

1- استفاده از آب تصفیه شده برای کشت محصول: استفاده از آب تصفیه شده در بخش کشاورزی بر روی عوامل مختلفی تاثیر گذار است که در نهایت موجب تولید محصولات با بازده بالا و کیفیت بهتر می شود.

 

از مزایای استفاده از آب تصفیه شده برای کشت محصولات در مزارع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

• افزایش تولید و بهره وری محصول (استفاده از دستگاه های تصفیه آب کشاورزی باعث می شود بهره وری و تولید محصول یک مزرعه یا گلخانه تا 40% افزایش یابد)

• جلوگیری از تحلیل و از بین رفتن خاک

• کاهش نیاز به مصرف کودها

• رشد یکنواخت محصولات در مزرعه

• مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر روش های شیرین سازی آب

• امکان کاشت محصولات مختلف در زمین یک مزرعه و گلخانه

• افزایش طول عمر محصول با جلوگیری از تشکیل رسوبات در ریشه گیاه

2- استفاده از آب تصفیه شده در نگهداری از محصولات: پس از برداشت محصول، میوه ها و سبزیجات و … باید طبق شرایط مشخصی نکهداری شوند تا از بین نروند. مهم ترین شرایط برای نگهداری از محصولات کشاورزی شامل رطوبت و دما می باشد.

تمامی محصولات کشاورزی باید در فضایی تاریک و در مجاورت جریان هوا قرار داشته باشند تا خراب نشوند. هم چنین بسیاری از سبزیجات باید در محیط مرطوب نگهداری شوند تا سالم بمانند.

هر محصول تازه برداشت شده ای حتی اگر یک محصول ارگانیک باشد، مقادیری از آفت کش ها، کودها، میکرو ارگانیزم های خطرناک و خاک را روی سطح خود دارد.

شستن میوه ها و سبزیجات با آب سرد قبل از مصرف می تواند تا حد زیادی از میزان این آلودگی ها بکاهد.

بهترین و موثرترین راه برای حذف آلودگی ها و میکرو ارگانیزم ها استفاده از آب تصفیه شده در تمامی مراحل رشد محصول است.

 

در نتیجه استفاده از آب تصفیه شده برای نگهداری از محصولات کشاورزی دارای مزایای زیر می باشد:

• کاهش تعداد دفعات تمیز کردن و شستشوی محصول

• کاهش استفاده از مواد شیمیایی

• کاهش هزینه های عملیاتی برای نگهداری از محصول

آب شیرین کن گلخانه‌ای
آب شیرین کن گلخانه ای
کاربرد آب خالص برای مراحل مختلف رشد محصول در گلخانه ها دارای کاربرد و اهمیت بیش تری نسبت به استفاده از آن در بخش کشاورزی می باشد.

اهیمت کیفیت و خالص بودن آب مورد استفاده در گلخانه ها دلائل زیادی دارد که شامل موارد زیر می باشند:

• جلوگیری از مسدود شدن نازل های آبیاری (در آبیاری قطره ای)

• تغییر رنگ شاخ و برگ گیاهان

• افزایش بیش از حد سطح نمک و از بین رفتن خاک و محصول

• PH نامناسب خاک

آب مورد استفاده در گلخانه ها نباید حاوی عناصری مانند آهن و بی کربنات باشد و قبل از استفاده حتما باید آب تصفیه شود و این عناصر از آن حذف شوند.

هم چنین برای جلوگیری از رسوب و گرفتگی سیستم های آبیاری باید از آب تصفیه شده و عاری از هر نوع املاح و نمک ها استفاده کرد.

بیش ترین حجم آب مورد استفاده در گلخانه ها برای رشد محصولات و هم چنین تهویه گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد. طبق آمار تقریبی، حدود 30 متر مکعب آب در روز برای هر هکتار از زمین برای تولید محصولات گلخانه ای در ماه های گرم سال مورد نیاز است.

در سال های اخیر به دلیل کمبود منابع آب مناسب برای استفاده در گلخانه ها، بسیاری از گلخانه ها اقدام به بازیابی آب استفاده شده کرده اند تا بتوانند حجم آب مورد نیاز برای رشد محصولات را تامین کنند.

به دلیل این که آب بازیابی شده می تواند منشا رشد قارچ های پاتوژنی، میکرو ارگانیزم ها و دیگر بیماری های گیاهی باشد، بنابر این در بسیاری از گلخانه ها علاوه بر آب شیرین کن گلخانه ای، از یک سیستم گندزدا نیز برای از بین بردن جلبک ها و سایر میکرو ارگانیزم ها استفاده می شود.

سیستم گندزدا باعث جلوگیری از آسیب به محصولات و تاسیسات آبیاری مورد استفاده می گردد.

آب شیرین کن صنعتی

استفاده از آب شیرین کن های صنعتی در بخش های مختلف صنعت، کارخانه ها، آزمایشگاه ها، صنایع لبنی، مواد غذایی، داروسازی و … کاربرد دارد.

می توان گفت در هر کاربرد و صنعتی که استفاده از آب سالم، خالص و عاری از هر نوع آلودگی دارای اهمیت باشد، استفاده از دستگاه های آب شیرین کن صنعتی یک ضرورت محسوب می شود.

مناسب ترین آب برای استفاده در صنعت آب خالص و بدون یون می باشد، اما موضوع مهم، هزینه زیاد رسیدن به آب تصفیه شده بدون یون است.

در هر صنعتی بهترین راه حل تصفیه و شیرین سازی آب استفاده از روشی است که هزینه تصفیه آب با آن از هزینه رفع عواقب ایجاد شده توسط ناخالصی های آب کمتر باشد.

رسیدن به آبی خالص و عاری از هر نوع آلودگی با هزینه کم با استفاده از دستگاه های تصفیه آب RO امکان پذیر می باشد.

در ادامه پر کاربرد ترین موارد که در آنها از دستگاه های تصفیه آب صنعتی برای خالص سازی و شیرین کردن آب استفاده می شود را بررسی خواهیم کرد.

تصفیه آب کارخانه های آب بسته بندی و نوشابه سازی
دستگاه تصفیه آب صنعتی RO نقش مهمی در افزایش کیفیت تولید و کاهش هزینه صنایعی که با آب سر و کار دارند ایفا می کند.

استفاده از آب تصفیه نشده علاوه بر کاهش کیفیت و میزان تولید در کارخانه های تولیدی می تواند به سیستم لوله کشی، اتصالات و تجهیزات این کارخانه ها نیز صدمات جدی وارد کند.

یکی از مواردی که استفاده از آب تصفیه شده در آن دارای اهمیت فوق العاده ای است، کارخانه های نوشابه سازی و یا تولید نوشیدنی های مختلف می باشد.

موضوع مهم در کارخانه های محصولات نوشیدنی و نوشابه ها، کاهش میزان املاح آب برای تولید آب با بالاترین کیفیت است.

در واحدهای تاسیساتی این کارخانه جات از سیستم اسمز معکوس (RO) برای افزایش بهره برداری و طول عمر دستگاه ها استفاده می شود.

مزیت استفاده از دستگاه های تصفیه آب RO صنعتی در کارخانه نوشابه سازی افزایش بهره وری و تولید محصول، کیفیت و طعم بهتر، کاهش هزینه ها، تامین آب شرب مصرفی مجموعه و هم چنین تامین آب مورد نیاز برای خنک کردن ماشین آلات است.

تصفیه آب دیگ بخار و بویلرها

اصلی ترین سیالی که در بویلرها و دیگ های بخار استفاده می شود آب است. کیفیت آب استفاده شده در این دستگاه ها در بهره وری و طول عمر آنها تاثیر مستقیم دارد.

در دیگ بخار و بویلرها به دلیل حرارت، مقداری زیاد از رسوبات املاح موجود در آب بر دیواره دیگ بخار و هم چنین لوله ها تشکیل می شود. علائمی که به دلیل استفاده از آب تصفیه نشده در بویلرها اتفاق می افتند شامل: داغ شدن بیش از اندازه بدنه بویلرها، تولید آب و بخار بی کیفیت، نرسیدن به دمای مد نظر، افت جریان و راندمان دستگاه می باشد.

در واقع باید گفت آب دشمن پنهان دستگاه های مولد بخار است. علت رسوب گذاری در دیگ بخار وجود 3 عنصر کلسیم، منیزیم و سیلیکا در آب و واکنش و ترکیب آن با فلز داخل بویلر است.

این سه عنصر با فلز واکنش داده و لایه سختی از رسوب را داخل دیگ بخار و بویلر تشکیل می دهند که موجب کاهش انتقال حرارت شده و بازدهی بویلر و دیگ بخار را پایین می آورد.

بهترین راه حل برای حذف املاح و رسوبات در دیگ های بخار و بویلرها استفاده از دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO است که کلیه املاح و رسوبات را از آب حذف کرده و آبی صد در صد خالص را فراهم می کند. با حذف املاح آب از رسوب و خوردگی در این دستگاه ها و لوله های آنها جلوگیری می شود.

اهداف تصفیه آب بویلرها
جلوگیری از تشکیل رسوب بر روی سطح داخلی بویلر که باعث خوردگی فلز و اتلاف حرارت می شود.

– جلوگیری از خوردگی توسط اکسیژن

– جلوگیری از کاهش PH آب بویلر به زیر عدد 9 که باعث ایجاد خوردگی می شود.

– جلوگیری از آلوده شدن بخار

 

مشخصات کیفیت آب بویلرها

مشخصات دقیق پارامترهای مرتبط با کیفیت آب بویلر، به عوامل مختلفی مانند فشار کاری و نوع استفاده از بویلر بستگی دارد.

اما به صورت کلی در بویلرهای فشار پائین برای جلوگیری از خوردگی و رسوب ‍گذاری، مقادیر مجاز برای پارامترهای مختلف آب ورودی شامل موارد زیر می باشد:

• سختی کل (TH): حداکثر 1 ppm

• میزان قلیائی بودن: حداکثر 600 ppm

• سیلیس: حداکثر 150 ppm

• آهن: حداکثر: 0.1 ppm

• PH: بین 8.5 تا 10.5

• TDS: حداکثر 2000 تا 2500 ppm

 

تصفیه آب در فرایند تولید مواد غذایی

آبی که در کارخانه های تهیه و تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد، باید قابل شرب بوده و کیفیت بالایی داشته باشد تا موجب کاهش کیفیت مواد غذایی نشود.

آب مورد استفاده در صنایع غذایی چه برای پخت و پز و چه برای اضافه شدن مستقیم به محصول، باید فاقد هر نوع ماده معدنی بوده تا بر روی مزه مواد غذایی تاثیری نداشته باشد.

آب سخت و تصفیه نشده، دارای نمک ها و مواد معدنی ای است که روی بافت مواد خام تاثیر می گذارد، برای مثال آهن، منگنز و یا سولفات بر روی مزه سبزی ها و سایر محصولات اثرات نامطلوبی دارد.

علاوه بر این، استفاده از آب تصفیه نشده و دارای املاح باعث تشکیل رسوبات و ایجاد خوردگی در تاسیسات و دستگاه های کارخانه های مواد غذایی می شود که به مرور زمان بازدهی آنها را کاهش داده و باعث ایجاد مشکلات و هزینه های اضافی می گردد.

هم چنین به دلیل اهمیت نقش آب در سلامتی انسان موضوع تصفیه آب در صنایع غذایی اهمیت بیش تری نیز پیدا می کند.

بنابر این در صنایع غذایی نیاز به استفاده از بهترین روش برای تولید آب با کیفیت و صد در صد خالص است.

تنها روشی که می تواند آبی با خلوص بالا و عاری از هر نوع آلودگی را فراهم کند دستگاه های تصفیه آب RO صنعتی هستند، استفاده از این دستگاه ها برای تصفیه آب مزیت های زیر را دارد:

• تامین آب تجدید پذیر که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

• تامین آب آشامیدنی با کیفیت که باعث بهبود کیفیت محصولات غذایی می شود.

• کاهش هزینه های تولید محصول با مدیریت صحیح آب و پساب

 

تصفیه آب صنایع داروسازی و آزمایشگاه هااستفاده از آب تصفیه شده در صنایع داروسازی اهمیت زیادی دارد. از محصولات تولیدی در بخش داروسازی تولید آب های مختلف برای تزریق و یا انجام تحقیقات است، نمونه آنها شامل آب WFI (برای تزریق)، آب PW (آب خالص) و آب HPW (فوق خالص) می باشد که همه آنها باید دارای استانداردهای بالای تصفیه آب باشند.

هم چنین در صنایع داروسازی، مواد آلی، تخمیری، گیاهی و شیمیایی متفاوتی وجود دارند که هر کدام به آبی با درجه های مختلف تصفیه نیاز دارند.

واحد دارویی آمریکا (USP) تمام پارامترهایی که لازم است برای آب مورد استفاده در صنایع دارویی ارزیابی و کنترل شود را مشخص کرده است.

مهم ترین پارامترهای تعیین شده شامل: PH، میزان سموم، باکتری ها، دما و هدایت الکتریکی (EC) آب ورودی می باشد.

روشی که برای تصفیه آب صنایع داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد اسمز معکوس (RO) صنعتی است، اما به دلیل اهمیت و حساسیت بالای آب مورد نیاز در بخش داروسازی بعد از تصفیه RO از تصفیه رزینی نیز استفاده می شود تا کلیه املاح و یون های باقی مانده به صورت کامل از آب حذف شوند.

هم چنین در بیش تر موارد لازم است قبل از ورود آب به سیستم تصفیه اسمز معکوس، ابتدا آب با استفاده از رزین سختی گیر تصفیه شده و سپس وارد سیستم اسمز معکوس شود.

تصفیه آب صنایع نساجی
یکی از صنایعی که استفاده از آب با بالاترین خلوص و کیفیت در آن ضروری است، کارخانه های نساجی و ریسندگی بافندگی می باشند. آب مورد استفاده در صنایع نساجی نباید دارای مقدار زیادی آهن باشد چون باعث ایجاد لکه بر روی پارچه می شود.

الیاف نساجی مانند پشم، ابریشم و پنبه با استفاده از فرایندهای تمیز کاری و مقادیر مشخصی از آب برای تهیه پارچه آماده می شوند. خلوص آب مورد نیاز در این صنعت در عملکردهای تعیین شده بسیار بالاست.

در این صنعت از مواد شوینده ای مانند صابون استفاده می شود که در صورت استفاده از آب سخت شامل موادی مانند آهن، آلومینیوم، کلسیم و منیزیم نیاز به استفاده از مقادیر بیش تر صابون می باشد.

علاوه بر این، صابون نامحلول بر روی پارچه باقی مانده و باعث ایجاد لکه هایی بر روی سطح پارچه می شود.

در صنایع نساجی اهمیت آب خالص در فرایند دو مرحله ای خیساندن و شستن پارچه از تاثیر سختی آب در فرایند شستشو با صابون اهمیت بیش تری دارد.

تصفیه آب مرغداری
استفاده از آب تصفیه شده در توسعه و بهینه سازی صنعت مرغداری نقش بسیار مهمی دارد. با توجه به این که بیش از 80% وزن بدن جوجه های یک روزه و بیش از 70% وزن مرغ های گوشتی را آب تشکیل می دهد، بنابر این مانند هر موجود زنده دیگر، کمبود آب و یا استفاده از آب ناسالم در بدن مرغ ها و جوجه ها می تواند باعث بروز بیماری های مختلف و حتی در مواردی منجر به تلف شدن آنها شود.

پایین بودن کیفیت آب مصرفی جوجه و مرغ، می تواند در هضم غذای آنها تداخل ایجاد کرده و رشد آنها را تحت تاثیر قرار دهد. استفاده از آب تصفیه نشده و دارای مقدار زیادی از جامدات محلول (TDS) نه تنها بر متابولیسم جوجه ها تاثیر می گذارد بلکه باعث ایجاد رسوب در تجهیزات آبرسانی مرغداری و خرابی آنها می شود.

علاوه بر این موارد، سختی آب باعث کاهش تاثیر و راندمان مواد ضد عفونی کننده، داروها و … نیز می شود.

 

طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان تاثیرات آب بر روی مرغداری ها شامل موارد زیر می باشد:

1- میزان بالای املاح و ناخالصی های موجود در آب بیش ترین تاثیر را بر روی میزان تلفات جوجه ها داشته است.

طبق آمار علت 2.56% تلفات جوجه های 7 تا 21 روزه به دلیل استفاده از آب آشامیدنی با TDS بالا بوده است.

2- وجود بیش از حد املاح موجود در آب مورد استفاده جوجه و مرغ باعث ایجاد: اختلالات استخوانی، کاهش درصد تراکم استخوان ران و افزایش شکنندگی آن شده است.

3- وجود املاح زیاد به خصوص سدیم و پتاسیم، باعث دفع بیش تر آب بدن جوجه ها و مرطوب شدن محیط پرورش آنها می شود، در نتیجه باعث رشد میکروب ها و کاهش رشد جوجه ها و افزایش تلفات آنها می شود.

4- میزان مرگ و میر در مرغداری هایی که از آب تصفیه شده استفاده می کنند، 10 تا 20 درصد کمتر از مرغداری هایی است که از آب با املاح بالا استفاده کرده اند.

همان طور که از نتایج تحقیقات انجام شده مشخص است، کیفیت آب آشامیدنی تاثیر زیادی در رشد جوجه ها و کاهش تلفات آنها دارد. استفاده از دستگاه های تصفیه آب RO صنعتی هم باعث کاهش تلفات جوجه ها و هم کاهش خسارات ناشی از رسوب در تجهیزات آبرسانی می شود.

دستگاه های تصفیه RO قادر به حذف کلیه ناخالصی های محلول در آب، نیترات و نیتریت، فلزات سنگین، سرب، جیوه و … با دقت فیلتراسیون 98% می باشند. مزایای روش RO در تصفیه آب مرغداری ها شامل: هزینه پایین، کاربری ساده، فضای کم و عملکرد تمام اتوماتیک آنها می باشد.

 

تصفیه آب مراکز پرورش ماهی

شاخص های متفاوت آب مانند PH، دما، غلظت اکسیژن، دما، شوری، سختی و … برای بقا، رشد و تولید مثل گونه های مختلف ماهی ها متفاوت می باشد.

بنابر این در مراکز پرورش ماهی، همیشه باید شرایط حوضچه های پرورش ماهی برای هر پارامتر به مقدار بهینه نزدیک باشد.

آب حوضچه های پرورش ماهی می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- ذرات معلق مانند ذرات بی جان، گیاهان، آبزیان کوچک و پلانکتون ها

2- ذرات محلول شامل گازها، مواد معدنی و مواد آلی

هم چنین شرایط و خواص آب موجود در حوضچه های پرورش ماهی به علت تغییرات محیطی و فصلی می تواند تغییر کند.

بنابر این سیستم تصفیه آب مراکز پرورش ماهی همواره باید بتواند بهترین کیفیت لازم برای آب مورد استفاده را تامین کند.

وجود مواد سمی مانند آمونیاک در آب حوضچه ها باعث از بین رفتن ماهی ها می شود. مقدار مجاز این ماده سمی در آب مراکز پرورش ماهی کمتر از 0.5 میلی گرم در هر لیتر آب می باشد.

برای از بین بردن کدورت، مواد سمی و تصفیه آب حوضچه ها در مراکز پرورش ماهی، موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش استفاده از دستگاه های تصفیه آب RO می باشد که با حذف کلیه آلاینده ها و جامدات محلول در آب از مرگ ماهی ها و سایر آبزیان جلوگیری خواهد کرد.

 

فروشگاه های آب تصفیه شده

در بسیاری از مناطق کشورمان به دلیل کمبود و یا نبودن منابع آب قابل شرب و یا شور و نامناسب بودن منابع آب موجود، فروشگاه هایی تاسیس شده اند که اقدام به تصفیه آب با استفاده از دستگاه های تصفیه آب RO کرده و آب سالم و خالص را به فروش می رسانند.

استفاده از این دستگاه ها در شهرهایی مانند قم، شیراز، بندر انزلی، بندر گناوه، اهواز و … در سال های اخیر رو به رشد بوده است. عملکرد این دستگاه ها به این صورت است که: فروش خودکار آب از یک طرف به یک دستگاه تصفیه آب صنعتی در داخل فروشگاه متصل است، که پس از شیرین سازی و ضد عفونی کردن آب، آبی سالم و بهداشتی را در هر ساعت از شبانه روز در اختیار مردم قرار می دهد.

مزیت های استفاده از تصفیه آب صنعتی RO برای تصفیه آب این گونه مناطق شامل: تامین آب سالم و بهداشتی به صورت 24 ساعته، جلوگیری از هدر رفتن زمان برای تامین آب سالم از مناطق دورتر و کاهش آلودگی محیط اطراف با بطری های پلاستیکی می باشد.

دستگاه های خود پرداز آب تصفیه شده آشامیدنی دو نوع هستند: یک نوع از آنها با کارت های عابر بانک و دیگری از طریق کارت های قابل شارژ کار می کند.

استفاده از دستگاه های تصفیه آب RO صنعتی در فروشگاه های آب تصفیه علاوه بر تامین سریع و کم هزینه آب آشامیدنی و سالم، از آلودگی های محیط زیست نیز جلوگیری می کند.

 

بهترین روش برای تصفیه آب صنعتی

بهترین و موثرترین روش برای تصفیه آب صنعتی استفاده از دستگاه های آب شیرین کن صنعتی با فناوری های مختلف می باشد که می تواند آبی خالص و عاری از هر نوع آلودگی و مناسب را برای کاربردهای مختلف فراهم کند.

این دستگاه ها با توجه به نوع کاربرد می توانند دارای فناوری های مختلفی شامل موارد زیر باشند:

فناوری اولترافیلتراسیون (UF): اولترافیلتراسیون یک فرایند غشایی است که تمام میکروب ها، مواد کلوئیدی، مواد آلی و ذرات معلق آب را به صورت فیزیکی از بین می برد.

از فناوری UF در پیش تصفیه دستگاه های آب شیرین کن صنعتی برای کاربردهایی استفاده می شود که کیفیت و سالم بودن آب در آنها بسیار حساس و دارای اهمیت زیادی می باشد.

دستگاه های تصفیه آب RO در صورتی به فناوری UF تجهیز می شوند که آب ورودی به سیستم جامدات معلق (TSS) زیادی داشته باشد، به طوری که پیش تصفیه دستگاه قادر به حذف آنها نباشد.

هم چنین از فیلترهای UF برای حذف باکتری ها و میکروب های موجود در آب استفاده می شود.

علاوه بر این به دلیل کیفیت بالای آب خروجی اولترافیلتراسیون، نرخ فولینگ (کثیف شدگی) ممبران RO نیز به شدت کاهش می یابد. بنابر این اگر استفاده از UF در آب شیرین کن RO صنعتی توجیه اقتصادی داشته باشد، باعث افزایش طول عمر ممبران RO و در نتیجه کارکرد مداوم سیستم و کاهش هزینه های دستگاه می شود.

فناوری نانوفیلتراسیون (NF): فناوری نانوفیلتراسیون یکی از روش های فیلتراسیون غشایی می باشد که قابلیت حذف ذراتی با ابعاد بیش تر از 1 نانومتر را دارد.

این فیلتر مواد کلوئیدی، پلیمرها، مواد معلق و پروتئینی را از آب حذف می کند. فناوری نانوفیلتراسیون قادر به حذف بخشی از یون های چند ظرفیتی موجود در آب ورودی است.

بیش ترین کاربرد NF در تصفیه آب صنایع لبنی، آب میوه و داروسازی می باشد.

فناوری اسمز معکوس (RO): تکنولوژی اسمز معکوس (RO) فناوری نمک زدایی با استفاده ار غشای نیمه تراوا (ممبران) می باشد. فرایند RO با استفاده از فیلتری به نام ممبران و با استفاده از لایه های غشای نیمه تراوا آن انجام می شود.

لایه های غشای نیمه تراوا به صورت مارپیچ به دور لوله پلاستیکی استوانه ای شکل پیچانده شده اند و دارای منافذی می باشند که کوچک ترین اجزا محلول و به عبارتی کل جامدات محلول (TDS) آب را حذف می کنند.

آب ناخالص با فشار تامین شده توسط پمپ دستگاه تصفیه آب از ممبران RO عبور کرده و کلیه ناخالصی های آن شامل: نیترات و نیتریت، جیوه، سرب و فلزات سنگین، نمک ها، املاح و رسوبات، و سایر ناخالصی های موجود در آب از آن حذف شده و آبی خالص و عاری از هر نوع آلودگی تولید می شود.

لایه های ممبران RO به گونه ای طراحی شده اند که هر چه به مرکز ممبران نزدیک می شوند قطر منافذ آنها کاهش یافته و قادر به حذف کوچک ترین یون های محلول در آب می باشند.

جریان آب ورودی به ممبران RO به دو جریان آب تصفیه شده (Permeate) و پساب غلیظ (Concentrate) تقسیم می شود؛ آب تصفیه شده از لوله آب تصفیه در مرکز ممبران عبور کرده و از سمت دیگر ممبران خارج می شود.

پساب نیز از محفظه خروجی مربوطه در محفظه ممبران خارج شده که یا دور ریخته می شود و یا در دستگاه های RO چند مرحله ای برای تصفیه در مراحل بعد مورد استفاده قرار می گیرد.

عوامل موثر در عملکرد سیستم تصفیه آب RO

اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی و عوامل موثر در عملکرد آن
یک دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای اجزای مختلفی می باشد که عملکرد هر کدام در فرایند تصفیه، بهینه سازی و افزایش کارایی سیستم نقش مهمی دارد.

عوامل زیادی در عملکرد و کارکرد دستگاه های تصفیه آب صنعتی تاثیر می گذارند که در زیر به بررسی مهم ترین عوامل می پردازیم.

1- پیش تصفیه آب شیرین کن صنعتی RO
مهم ترین و رایج ترین عامل از کار افتادن و کاهش عملکرد یک سیستم تصفیه آب RO صنعتی، آب ورودی و استفاده از فیلترهای پیش تصفیه نامناسب می باشد.

استفاده از روش های پیش تصفیه غلط و هم چنین کیفیت پایین فیلترهای پیش تصفیه باعث ایجاد مشکلات جدی در عملکرد سیستم تصفیه آب صنعتی می شود. مهم ترین عوامل در بخش پیش تصفیه و روش های مقابله با آن شامل موارد زیر می باشد.

جریان بک واش (Backwash) و شستشو (Rinse) در فیلترهای پیش تصفیه
در دستگاه های تصفیه آب صنعتی از سیستم Backwash برای شستشوی فیلترها و بعد از آن نیز از عملیات Rinse برای تخلیه آب کثیف درون فیلتر بعد از انجام عملیات بک واش استفاده می شود.

یکی از اشتباهات رایج در این مرحله استفاده از حجم جریان یکسان برای بک واش و عملیات شستشوی فیلترهای پیش تصفیه است.

برای عملیات بک واش فیلترهای پیش تصفیه، استفاده از جریان 45 لیتر در دقیقه به ازای هر فوت مربع سطح مقطع فیلتر و در دمای 12 درجه سانتی گراد مقدار مناسبی است، این در حالی است که استفاده از همین حجم جریان برای شستشوی فیلترهای پیش تصفیه باعث ایجاد مشکلاتی می شود.

اگر از این حجم جریان آب در عملیات شستشوی فیلترهای پیش تصفیه استفاده شود، باعث متراکم شدن و افت فشار به میزان بیش از 10 psi در این فیلترها خواهد شد.

در واقع استفاده از این حجم جریان در عملیات شستشو باعث می شود ذرات معلقی که در طی عملیات بک واش از فیلترهای پیش تصفیه خارج شده اند، دوباره با فشار به داخل لایه های فیلتر نفوذ کنند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل باید حجم جریان آب برای شستشوی (Rinse) فیلترهای پیش تصفیه معادل دبی آب ورودی به سیستم باشد.

 

تشخیص تعادل جریان در فیلترها

از اشتباهات رایج در هنگام نصب دستگاه های تصفیه آب صنعتی، قرار دادن تنها یک فلومتر برای حالتی است که چند فیلتر به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته اند.

اگر برای هر فیلتر یک فلومتر جداگانه نصب نشود، راهی برای تشخیص تعادل جریان در فیلترهای موازی وجود ندارد.

در این صورت اگر در یکی از فیلترها گرفتگی و مشکلی به وجود آید تشحیص داده نمی شود، جریان آب در سایر فیلترها افزایش یافته و در نتیجه تعادل جریان در کل سیستم به هم می خورد.

هم چنین اگر فیلترهای موازی هدر مشترک ورودی و خروجی دارند و تنها یک گیج فشار در مسیر ورودی و یک گیج فشار در مسیر خروجی آنها نصب شده باشد، نمی توان تشخیص داد که میزان گرفتگی و افزایش فشار احتمالی در کدام بخش اتفاق افتاده است.

 

کنترل و پایش شاخص SDIمطابق با توصیه شرکت های سازنده ممبران های صنعتی Spiral Wound، شاخص SDI آب ورودی به ممبران های RO نباید از عدد 5 بیش تر باشد.

میزان SDI به نوع آب ورودی بستگی دارد؛ اگر آب ورودی به آب شیرین کن صنعتی از چاه عمیق باشد که معمولا SDI آن زیر 3 می باشد، استفاده از تجهیزات پیش تصفیه اهمیت کمتری خواهد داشت.

اما در صورتی که از آبهای سطحی استفاده می شود، که معمولا دارای SDI بالای 6 می باشند، پیش تصفیه دارای اهمیت زیادی است. در آب شیرین کن های دریایی نیز باید از یک سیستم پیش تصفیه بسیار قوی استفاده کرد، زیرا SDI آب دریا هم بسیار بالا و هم متغیر می باشد.

از اشتباهات رایجی که برای کاهش میزان SDI آب ورودی به سیستم انجام می شود، استفاده از مواد شیمایی پلیمری می باشد.

تزریق این مواد شیمیایی ظاهرا باعث کاهش SDI آب ورودی به سیستم می شود. اما در واقع این مواد به دلیل بار الکتریکی که دارند باعث ایجاد رسوبات با پیوندهای قوی بر روی لایه های غشای ممبران RO می شوند.

بعد از تشکیل این نوع رسوب، ذرات جامد معلق موقع عبور از سطح ممبران به این رسوبات می چسبند، در نتیجه سرعت تشکیل رسوب روی ممبران افزایش یافته که حتی با شستشو نیز به حالت اول بر نمی گردد.

در صورت ادامه این حالت، ممبران عملکرد و کارایی خود را از دست داده و باید تعویض شود.

 

بهبود عملکرد فیلترهای پیش تصفیه

یکی از باورهای غلط در مورد فیلترهای پیش تصفیه تحت فشار مانند فیلتر شنی این است که افزایش سرعت آب ورودی به این فیلترها باعث افزایش عملکرد آنها می شود.

اما در واقع کاهش سرعت آب تا حد مجاز به طوری که منجر به ایجاد پدیده channeling در این فیلترها نشود، باعث افزایش کارایی و عملکرد آنها خواهد شد.

در پدیده channeling، به دلیل سرعت پایین آب ورودی به فیلتر، آب به صورت یکنواخت از فیلتر عبور نکرده و امکان تصفیه مناسب آن وجود نخواهد داشت.

در صورتی که عملکرد فیلترهای پیش تصفیه به گونه ای نباشد که بتواند آب با کیفیت مورد نظر را قبل از ورود به ممبران ها تامین کند، می توان از روش هایی برای افزایش عملکرد آنها استفاده کرد.

یکی از این روش ها، تزریق مواد منعقد کننده به آب ورودی برای انعقاد کلوئیدها قبل از ورود به فیلترهای پیش تصفیه می باشد.

مواد منعقد کننده مانند سولفات آلومینیوم و کلرید آهن حتی اگر از فیلترهای پیش تصفیه عبور کرده و باعث ایجاد رسوب بر روی ممبران شوند، با شستشو از بین می روند.

این مواد منعقد کننده داخل یک مخزن متناسب با ظرفیت دستگاه نگهداری می شوند و با آب ورودی مخلوط شده و سپس وارد فیلترهای پیش تصفیه می شوند تا از تشکیل رسوب بر روی لایه های ممبران جلوگیری کنند.

2- حذف کلر

مهم ترین عامل اکساینده لایه های غشای ممبران های نازک پلی آمید، کلر موجود در آب ورودی می باشد.

وجود کلر در آب ورودی حتی به مقدار کم هم برای ممبران بسیار مضر بوده و باعث از بین رفتن لایه های غشای آن می شود. برای حل این مشکل و حذف کلر از بی سولفیت سدیم استفاده می شود.

 

استفاده از بی سولفیت سدیم
یکی از روش هایی که برای کاهش میزان کلر آب ورودی به دستگاه آب شیرین کن صنعتی استفاده می شود، تزریق بی سولفیت سدیم به آب ورودی قبل از ورود آن به ممبران ها می باشد. نکته مهم این است که بی سولفیت سدیم با اکسیژن آب واکنش شیمیایی می دهد.

بنابر این اگر دوز تزریق بی سولفیت سدیم بیش از حد باشد، حجم اکسیژن موجود در آب را کاهش داده و احتمال رشد میکرو ارگانیسم های غیر هوازی را افزایش می دهد.

این موجودات نیز باعث تشکیل سریع رسوب بر روس سطح لایه های ممبران می شوند. مهم ترین نشانه تشکیل این نوع رسوب، دی اکسید گوگرد می باشد که بوی تخم مرغ گندیده ایجاد می کند و بعد از باز کردن لوله های تحت فشار ممبران این بو استشمام می شود.

در نتیجه کنترل دوز تزریق بی سولفیت سدیم برای حذف کلر از آب ورودی کار بسیار مشکلی است.

یکی از دلایل این مسئله این است که غلظت محلول بی سولفیت سدیم موجود در مخزن تزریق به خاطر واکنش با اکسیژن کاهش پیدا می کند.

 

3- پمپ
استفاده از آب تصفیه شده در توسعه و بهینه سازی صنعت مرغداری نقش بسیار مهمی دارد. با توجه به این که بیش از 80% وزن سیستم های اسمز معکوس صنعتی، با استفاده از الکتروموتورهای با فرکانس متغیر (Variable frequency Drive) برای پمپ های فشار بالا می توان خروجی پمپ را تنظیم کرد.

این کار باعث بهینه شدن میزان آب تصفیه شده و هم چنین صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

در استفاده از پمپ های فشار بالا باید به این نکته توجه کرد که اگر سایز پمپ انتخاب شده بیش از اندازه مورد نیاز باشد، احتمال دارد که برای رسیدن به فشار خروجی تعیین شده، لازم باشد فرکانس موتور به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند.

این جمله به این معنی است که دبی خروجی پمپ افزایش پیدا کرده و احتمال وارد آمدن آسیب به پمپ و سیستم وجود خواهد داشت.

 

4- تجهیزات کنترل و ابزار دقیق
Alarm ها
اگر دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای اپراتورهای با تجربه نباشد، باید مجهز به سیستم ها و تجهیزات کنترلی باشد تا در مواقع ضروری از وارد آمدن آسیب به دستگاه جلوگیری شود.

هماهنگی بین شرایط هشدار و خاموش شدن سیستم تصفیه آب از طریق دستگاه هایی انجام می شود که برنامه ریزی آنها توسط اپراتور صورت می گیرد.

در استفاده از این تجهیزات باید توجه داشت که: 1- برنامه ریزی و استفاده از آنها توسط اپراتورها به سادگی امکان پذیر باشد و 2- در مواقع ضروری و عدم حضور اپراتور، بدون استفاده از این تجهیزات بتوان به صورت دستی سیستم را خاموش کرد.

محل نصب صحیح فشارسنج و فلومتر
عامل بسیار مهم در عملکرد مناسب دستگاه های تصفیه آب صنعتی دقت تجهیزات اندازه گیری فشار و دبی جریان آب در نقاط مختلف دستگاه می باشد.

تجهیزات اندازه گیری مانند فشارسنج ها و فلومترها باید تا اتصال بعدی خود حداقل فاصله را از لوله مستقیم داشته باشند. در غیر این صورت در دبی های پایین آب، دقت این تجهیزات کاهش می یابد.

کالیبره بودن فلومترها
مهم ترین عامل برای دقیق بودن اندازه گیری دبی جریان در آب شیرین کن صنعتی، کالیبره بودن فلومترها می باشد. کالیبره کردن دقیق تجهیزات در سیستم های تصفیه آب بزرگ کار مشکلی است.

استفاده از چند فلومتر اضافی در سیستم به اپراتور این امکان را می دهد تا متوجه کالیبره نبودن سایر فلومترها شود.

محل نصب صحیح گیج فشار
گیج های فشار نباید بلافاصله بعد از شیر نصب شوند زیرا اغتشاش به وجود آمده در جریان آب با سرعت بالا توسط شیر باعث ایجاد خلا و در نتیجه کاهش فشار نسبی بعد از شیر می شود.

بنابر این عدد نشان داده شده توسط فشارسنج کمتر از میزان واقعی آن خواهد بود.

 

5- نصب دستگاه
پساب خروجی از دستگاه تصفیه آب RO صنعتی معمولا به انشعاب فاضلاب که زیر بالاترین نقطه لوله های تحت فشار سیستم قرار دارد متصل می شود.

اگر روی خط خروجی پساب، شیر اتوماتیک یا فشارشکن قرار داده نشده باشد، باعث می شود پس از خاموش شدن دستگاه، آب در لوله های خروجی به حرکت خود ادامه ادامه داده و باعث ایجاد خلا در سیستم RO شود.

خلا ایجاد شده باعث تخلیه آب داخل لوله های تحت فشار ممبران می شود. اگر از اتصالات ویکتالیک در نصب دستگاه استفاده شده باشد، به هوا اجازه عبور داده و هوا جایگزین آب در لوله های تحت فشار ممبران می شود.

زمانی که دستگاه تصفیه آب صنعتی تخلیه شد، هوای وارد شده به آن، باعث ورود باکتری ها و سایر آلودگی ها به سیستم می شود که با گذشت زمان باعث ایجاد رسوب بر روی ممبران ها خواهد شد.

در این شرایط با روشن شدن مجدد دستگاه، احتمال وارد شدن آسیب به پوشش فایبرگلاس و قسمت آنتی تلسکوپی انتهای ممبران می شود.

برای رفع این مشکل از یک شیر یک طرفه استفاده می شود؛ این شیر به صورتی تنظیم می شود که در فشار بین 1 تا 2 psi باز شود. این شیر روی خط خروجی پساب نصب شده و اجازه ورود هوا به سیستم را در زمان خلا می دهد.

 

نکات نصب دستگاه آب شیرین کن صنعتی

در نصب دستگاه های آب شیرین کن صنعتی RO، عوامل و نکاتی مهم وجود دارند که در صورت رعایت آنها می توان به عملکرد بهینه این سیستم ها دست یافت. برخی از این عوامل مهم شامل موارد زیر می باشند.

موقعیت و مکان سیستم: دستگاه تصفیه آب RO صنعتی باید در یک مکان مسطح قرار گیرد و در مقابل باد و باران و آفتاب محافظت شود. دمای سیستم های RO صنعتی باید به طور مداوم کنترل شود.

محدوده دمای مجاز برای محیطی که این دستگاه ها در آن قرار می گیرند در بازه 5 تا 35 درجه سانتی گراد می باشد. اگر سیستم های RO صنعتی خارج از محدوده دمایی مجاز کار کنند، اجزای مختلف آنها دچار آسیب خواهد شد.

هم چنین دستگاه تصفیه آب صنعتی باید در مکانی نصب شود که فضای کافی برای انجام تعمیرات و بازرسی های دوره ای از دستگاه فراهم باشد.

لوله کشی و اتصالات دستگاه: یکی از موارد مهم در دستگاه های آب شیرین کن صنعتی جنس و نوع لوله کشی و اتصالات آنها می باشد. پمپ های RO فشار بالا و ممبران ها در این دستگاه ها نیاز دارند آبی با فشار بالا به صورت پیوسته و آرام برای آنها تامین شود.

در سیستم لوله کشی دستگاه تصفیه آب صنعتی از دو نوع لوله کشی با فشار پائین و بالا استفاده می شود. لوله کشی با فشار پائین می تواند با توجه به کاربرد از نوع UPVC یا تمام استیل باشد.

در سیستم لوله کشی فشار بالا نیز از جنس استنلس استیل ضد زنگ استفاده می شود.

آب ورودی به واحد RO: سیستم لوله کشی آب ورودی به واحد RO باید از جنس مس یا پلاستیک باشد زیرا استفاده از لوله های فلزی یا کربن استیل در مسیر آب ورودی باعث افزایش غلظت آهن آب شده و در عملکرد سیستم تصفیه آب تاثیر نامطلوبی دارد.

هم چنین برای عملکرد بهینه سیستم دمای آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی نباید از 35 درجه سانتی گراد بیش تر باشد. مسئله مهم دیگر استفاده از گیج فشار در مسیر آب ورودی به ممبران RO برای تخمین زمان نسبی تصویض فیلترهای کارتریجی می باشد.

اتصالات مسیر آب تصفیه شده: در مسیر آب تصفیه شده خروجی از دستگاه تصفیه آب صنعتی بهتر است از کمترین تعداد شیر استفاده شود و تا جایی که امکان دارد، آب به صورت مستقیم به مخزن ذخیره منتقل شود.

استفاده از لوله های پلاستیکی یا استیل برای خط خروجی مناسب تر است. همان طور که توسط شرکت های سازنده ممبران ها توصیه شده است، بهتر است در حالتی که ممبران های RO تعویض شده اند یا سیستم برای اولین بار راه اندازی شده است، آب تصفیه شده خروجی از سیستم را برای مدت زمان یک ساعت به سیستم تخلیه وصل کنید تا سیستم تصفیه آب کاملا شسته شده و آلودگی های احتمالی از آن خارج شوند. (بعد از یک ساعت خروجی آب تصفیه شده را به حالت عادی برگردانید).

اتصالات مسیر پساب خروجی از سیستم: لوله کشی پساب خروجی از سیستم تصفیه آب صنعتی باید کاملا باز بوده و بدون هیچ گونه گرفتگی باشد.

وجود مانع یا گرفتگی در مسیر پساب خروجی از سیستم باعث ایجاد فشار برگشتی، بالا رفتن فشار کاری سیستم و در نتیجه افزایش احتمال آسیب رسیدن به بخش های مختلف دستگاه می شود.

تجهیزات الکتریکی سیستم RO: مهم ترین مسئله در مورد تجهیزات الکتریکی دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO، استفاده از موتورها و منابع تغذیه متناسب با تجهیزات به کار رفته در سیستم است.

این کار باعث می شود از فشار بیش از حد به قطعات مختلف دستگاه جلوگیری شود و به دستگاه و قطعات آن آسیبی وارد نشود.

 

نکات قبل از راه اندازی دستگاه

بعد از نصب و قبل از راه اندازی سیستم حتما موارد زیر را بررسی کنید:

• اطمینان از عدم وجود گرفتگی در خطوط لوله کشی به خصوص خطوط آب ورودی و پساب

• اطمینان از اتصال و عملکرد صحیح کنترل کننده های سطح (برای خاموش یا روشن کردن سیستم RO با توجه به سطح آب موجود در مخزن ذخیره دستگاه)

• اطمینان از چرخش پمپ در جهت صحیح (جهت چرخش پمپ باید در جهت فلش رسم شده روی بدنه پمپ باشد)

• اطمینان از نصب و عملکرد درست بخش های مختلف سیستم پیش تصفیه دستگاه

• اطمینان از محکم بودن تمامی اتصالات و لوله کشی ها.

 

راه اندازی آب شیرین کن صنعتی

مراحل راه اندازی و شروع به کار یک سیستم تصفیه آب صنعتی RO به صورت زیر می باشد (برخی از مراحل در سیستم های متفاوت با توجه به نوع کاربرد ممکن است وجود نداشته باشند):

• ابتدا شیر تنظیم فشار موجود روی پنل دستگاه را باز کنید.

• لوله کشی آب تصفیه شده خروجی از دستگاه را جدا کرده و برای مدت زمان یک ساعت از شروع به کار دستگاه آن را به قسمت تخلیه متصل کنید.

• هوای داخل هوزینگ های پیش تصفیه را با استفاده از کلید یا اهرم مربوطه خارج نمائید.

• کلید روشن/ خاموش دستگاه را در حالت روشن قرار دهید.

• دقت کنید که شیر سلنوئیدی بعد از پمپ باز باشد و آب شروع به وارد شدن به سیستم کرده باشد.

• بعد از فعال شدن پمپ RO که با کمی تاخیر روشن می شود، شروع به بستن (3/2 شیر باز باشد) شیر تنظیم فشار کنید تا سیستم در حالت تعادل قرار گیرد.

• منتظر بمانید تا فشارسنج نصب شده در مسیر پساب عدد 100 را نشان دهد.

• در صورتی که سیستم دارای خطوط برگشت جریان است، بعد از راه اندازی اولیه دستگاه شروع به باز کردن شیر جریان برگشتی کنید تا زمانی که فلومتر نصف جریان مد نظر برای خروجی سیستم را نشان دهد.

• اجازه دهید جریان خروجی آب تصفیه شده به مدت یک ساعت به قسمت تخلیه متصل بماند.

• پس از یک ساعت، سیستم را خاموش کرده و جریان خروجی را مجددا به مخزن ذخیره وصل کنید و دستگاه را مجددا روشن کنید.

• اجازه دهید مخزن ذخیره دستگاه کاملا پر شود.

• هدایت الکتریکی آب خروجی تصفیه شده از دستگاه را بررسی نمائید تا از کاهش 97 درصدی TDS اطمینان حاصل کنید.

• مطمئن شوید که سیستم توسط کنترل کننده های سطح به صورت خودکار روشن و خاموش می شود.

 

بهره برداری و نگهداری از سیستم RO صنعتی

پس از نصب دستگاه تصفیه آب صنعتی و انجام اقدامات لازم برای راه اندازی و شروع به کار دستگاه، سیستم به صورت خودکار به کار خود ادامه می دهد.

با توجه به شرایط تعیین شده در زمان طراحی و نصب دستگاه، هنگامی که سطح آب تصفیه شده در مخزن ذخیره دستگاه به سطح تعیین شده رسید، تجهیزات کنترلی موجود دستگاه را خاموش کرده و پس از مصرف آب ذخیره شده مجددا دستگاه به صورت خودکار شروع به کار می کند.

فراموش نکنید در صورتی که آب شیرین کن صنعتی RO قرار است به هر دلیلی برای مدت زمان 72 ساعت یا بیش تر خاموش شده و مورد استفاده قرار نگیرد، حتما ممبران های RO را داخل محلول 2% هیدروژن پراکسید نگهداری کنید.

حتما سیستم تصفیه آب RO را به صورت روزانه برررسی کنید و پارامترهای مهمی مانند فشار و دبی آب را در جایی یادداشت و ثبت کنید تا در صورت ایجاد برخی از تغییرات در حجم جریان و یا فشار از عملکرد سیستم آگاه شوید.

در صورت تغییرات قابل توجه در هر یک از پارامترها، حتما از راهنمایی کارشناسان مجرب برای رفع ایرادات و مشکلات احتمالی دستگاه استفاده کنید تا از آسیب به قطعات و هزینه های تعمیر دستگاه جلوگیری کنید.

 

شرایط نگهداری از آب شیرین کن صنعتی

در نگهداری از دستگاه های تصفیه آب صنعتی عوامل و شرایط مختلفی تاثیرگذار است. مهم ترین این عوامل شامل موارد زیر می باشند:

دمای مناسب: نرخ آب عبوری از ممبران RO در دستگاه تصفیه آب به شدت تابع دما می باشد. آب گرم نسبت به آب سرد با سرعت بیش تری از ممبران عبور می کند.

به همین دلیل در آب شیرین کن های صنعتی مقیاس بزرگ از موتورهای فرکانس متغیر (VFD) استفاده می شود تا بتوان سرعت عبور آب از ممبران ها در دماهای مختلف را تقریبا ثابت نگه داشت.

حتی در صورت استفاده از موتور فرکانس متغیر باز هم لازم است در رابطه با طراحی دستگاه با توجه به تغییرات احتمالی دمای آب دقت لازم انجام شود. بیش تر دستگاه های آب شیرین کن صنعتی با فرض دمای 25 درجه سانتی گراد طراحی و تولید می شوند.

بنابر این لازم است تا دمای سردترین آب ورودی به سیستم تخمین زده شده و دستگاه بر اساس آن طراحی شود. در غیر این صورت در فصول سرد با کاهش دمای آب ورودی به سیستم، آب تولیدی توسط دستگاه آب شیرین کن از مقدار در نظر گرفته شده در طراحی کمتر خواهد بود.

شستشوی دوره ای ممبران ها (CIP): وجود عواملی مانند فلزات، رسوبات معدنی، مواد آلی و عوامل بیولوژیکی در آب ورودی به ممبران ها باعث تشکیل رسوب و گرفتگی منافذ لایه های غشای ممبران می شود.

بنابر این برای جلوگیری از گرفتگی ممبران از شستشوی دوره ای استفاده می شود که بیش تر رسوبات و گرفتگی سطح لایه های ممبران را برطرف می کند.

برای افزایش طول عمر ممبران های RO باید CIP آنها در بازه‎ های زمانی منظم انجام شود. به طور متوسط شستشوی ممبران های RO در سیستم های اسمز معکوس صنعتی هر 6 ماه تا یک سال یک بار می باشد.

نکته مهم: اگر گرفتگی ممبران ها در فواصل زمانی کوتاه اتفاق می افتد و نیاز به CIP مکرر دارند باید فیلترهای پیش تصفیه در دستگاه های تصفیه آب را تعویض نمائید.

هم چنین گرفتگی ممبران ها اکثرا به صورت لایه های مختلف اتفاق می افتد، که هر لایه با توجه به نوع ماده تشکیل رسوب به یک نوع محلول برای شستشو نیاز دارد.

بنابر این ابتدا باید محلول شیمیایی برای از بین بردن لایه رسوب بالایی استفاده شود.

جلوگیری از ورود گل و لای: وجود ذرات معلق بیش از اندازه و یا گل و لای در آب ورودی باعث می شود ممبران ها نیاز به شستشو مکرر پیدا کنند و یا حتی خراب شوند.

اگر میزان گل و لای در آب ورودی به سیستم RO صنعتی زیاد باشد، امکان نیاز به استفاده از مواد منعقد کننده در بخش پیش تصفیه آب شیرین کن صنعتی وجود خواهد داشت.

نکته مهم: در انتخاب نوع و میزان تزریق مواد منعقد کننده باید دقت زیادی شود، زیرا در صورت تزریق بیش از حد این مواد، امکان گرفتگی ممبران ها وجود دارد.

در صورت گستردگی ابعاد ذرات معلق نیاز به استفاده از اولترافیلتراسیون (UF) در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد.

عدم ورود کلر: وجود کلر در آب ورودی باعث آسیب رساندن و اکسید شدن لایه های ممبران RO صنعتی می شود.

برای حذف کلر از آب ورودی قبل از واحد RO از تزریق سدیم متا بی سولفیت (SMBS) با دوز مناسب می توان استفاده کرد.

عدم وجود سیلیس بیش از حد مجاز در آب ورودی: وجود سیلیس بیش از حد در آب ورودی باعث رسوب گذاری و گرفتگی لایه های ممبران RO می شود.

استفاده از اپراتور مجرب: مهم ترین عامل بعد از نصب و موقع استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی، آموزش نکات لازم برای بهره برداری از دستگاه به اپراتور آن می باشد.

عدم برگشت بیش از اندازه آب دور ریز به سیستم برای تصفیه مجدد: در صورت برگشت بیش از اندازه پساب برای تصفیه مجدد توسط واحد RO، غلظت آلاینده ها و TDS آب زیاد شده و باعث می شود به ممبران ها برای تصفیه آن فشار بیش تری وارد شود که در نهایت باعث گرفتگی منافذ لایه های غشای ممبران می شود.

تعویض منظم و به موقع فیلترهای پیش تصفیه: کیفیت و تعویض به موقع فیلترهای پیش تصفیه دستگاه های تصفیه آب صنعتی تاثیر بسیار زیادی در طول عمر ممبران RO و کیفیت و بازدهی سیستم دارد.

زمان تعویض فیلترهای پیش تصفیه با توجه به کیفیت آب ورودی متفاوت می باشد.

بک واش دوره ای و منظم پیش تصفیه (فیلترهای شنی و کربنی): فیلترهای پیش تصفیه در دستگاه های تصفیه آب صنعتی بعد از مدتی کار کردن با جذب ذرات و مواد آلوده در سطح سیلیس و کربن موجود در بستر فیلتر، با مواد و ذرات معلق اشباع شده و قابلیت فیلتراسیون خود را به مرور از دست می دهند.

در این مواقع از بک واش (Backwash) برای تمیز کردن بستر فیلتر استفاده می شود.

بهترین معیار برای تشخیص زمان بک واش فیلتر شنی و کربنی، افت فشار می باشد. در صورت افزایش فشار نسبت به حالت معمول کارکرد دستگاه نیاز به انجام عملیات بک واش می باشد.

در عملیات بک واش با عبور معکوس جریان آب از فیلتر، آلودگی ها و ذرات به دام افتاده در بستر فیلتر شسته شده و به فاضلاب هدایت می شوند.

 

خطاهای عمده دستگاه های تصفیه آب RO صنعتی

در طول مدت زمان عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی ممکن است به دلایل مختلف خطاها و ایرادات در روند کار و یا قطعات دستگاه به وجود آید.

برخی از متداول ترین این خطاهای احتمالی شامل موارد زیر می باشند (برای هر مشکل در جدول ذیل آن علت ایجاد مشکل و روش رفع آن نیز آمده است

عدم تولید آب کافی توسط واحد RO
دلایل احتمالی

اقدام لازم برای رفع

پایین بودن بیش از حد دمای آب

کنترل دما

پایین بودن فشار آب ورودی

بررسی فیلترهای پیش تصفیه و تعویض آنها

گرفتگی ممبران های RO

شستشوی ممبران ها و در صورت نیاز تعویض آنها

افزایش فشار خروجی

بررسی لوله ها و شیرهای دستگاه

بالا بودن TDS آب ورودی

بررسی خطوط آب ورودی و منابع تغذیه سیستم

تولید بیش از حد آب توسط واحد RO
دلایل احتمالی اقدام لازم برای رفع
بای پس شدن جریان توسط اورینگ ها بیرون آوردن ممبران ها و بررسی اورینگ ها و در صورت نیاز تعویض آنها
آسیب دیدن ممبران ها توسط کلر تعویض ممبران
افزایش دمای آب کنترل دما
پاره شدن ممبران از طریق جریان معکوس بررسی لوله ها و شیرهای دستگاه
بالا بودن TDS آب تصفیه شده خروجی از دستگاه
دلایل احتمالی اقدام لازم برای رفع
بای پس شدن جریان توسط اورینگ ها بیرون آوردن ممبران ها و بررسی اورینگ ها و در صورت نیاز تعویض آنها
آسیب دیدن ممبران ها توسط کلر تعویض ممبران
افزایش دمای آب کنترل دما
پاره شدن ممبران از طریق جریان معکوس بررسی لوله ها و شیرهای دستگاه
بالا بودن TDS آب ورودی بررسی خطوط آب ورودی و منابع تغذیه سیستم
روشن نماندن پمپ RO
دلایل احتمالی اقدام لازم برای رفع
پایین بودن فشار آب ورودی برررسی فیلترهای پیش تصفیه و تعویض آنها
باز بودن بیش از حد شیر پساب تنظیم شیر برگشت
روشن بودن چراغ فشار بالا تنظیم شیر برگشت
کار کردن پمپ و عدم تولید آب
دلایل احتمالی اقدام لازم برای رفع
اندازه گیری نادرست نشانگرها تنظیم یا تعویض آنها
گرفتگی در خط تولید آب تصفیه بررسی و رفع
بسته نبودن شیر برگشت بررسی جریان شیر
نحوه محاسبه قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

در تعیین قیمت دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO پارامترهای زیادی نقش دارند. برخی از این پارامترها شامل موارد زیر می باشند:

• میزان خلوص آب تصفیه شده

• کیفیت آب ورودی

• حجم آب تصفیه شده مورد نیاز در یک روز

• تعداد ممبران های به کار رفته در دستگاه با توجه به نوع کاربرد و ظرفیت دستگاه

• قدرت پمپ های RO (دستگاه های با ظرفیت بالاتر به پمپ با قدرت بیش تری نیاز دارند)

• برند قطعات به کار رفته در دستگاه

• نوع و جنس شاسی و لوله کشی

• اتوماسیون دستگاه (استفاده از PLC یا دیگر سیستم های کنترلی)

• نوع آلاینده هایی که باید از آب حذف شوند.

 

قطعات به کار رفته در آب شیرین کن صنعتی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی از سه قسمت: واحد پیش تصفیه، واح اسمز معکوس (RO) و تجهیزات اندازه گیری می باشد.

 

واحد پیش تصفیه آب شیرین کن RO صنعتی
واحد پیش تصفیه شامل واحد کلرزنی، تزریق متا بی سولفیت سدیم (SMBS)، واحد سیستم تزریق اسید، واحد فیلتر شنی، واحد فیلتر کربنی، تزریق آنتی اسکالانت و فیلترهای کارتریجی می باشد.

1- کلرزنی
کلرزنی برای گند زدایی آب استفاده می شود و هدف آن از بین بردن عامل های میکروبی، بیماری زا، جلوگیری از رشد میکروب ها، کنترل میکرو ارگانیسم های مزاحم و اکسیداسیون مواد آلی می باشد.

2- تزریق متا بی سولفیت سدیم (SMBS)
مواد اکسید کننده ای مانند کلر و ازن که اکسید کننده های قوی هستند در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می شوند. در صورتی که این مواد به لایه های ممبران RO برسند باعث اکسید شدن و آسیب رساندن به لایه های آن می شوند.

برای حذف این مواد اکسید کننده و جلوگیری از آسیب به ممبران از محلول متا بی سولفیت سدیم (SMBS) استفاده می شود.

3- تزریق اسید
سیستم تزریق اسید در دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس برای تنظیم PH آب مورد استفاده قرار می گیرد.

4- فیلتر شنی
فیلترهای شنی برای کاهش کدورت و حذف کلوئیدها طراحی شده اند. کدورت جریان آب ورودی به واحد پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی، حداکثر می تواند 10 NTU باشد.

در کدورت بالاتر از 10 NTU فیلترهای شنی برای رسیدن به کیفیت جریان خروجی ثابت در طول کار نیاز به بک واش (Backwash) های مکرر پیدا می کنند.

در فیلترهای شنی برای حذف ذرات معلق موجود در آب از دانه های سیلیس با سایز های متفاوت استفاده می شود.

5- فیلتر کربنی
فیلتر کربنی حاوی کربن فعال برای حذف مواد آلی معلق و محلول، مواد اکسید کننده و بخشی از فلزات سنگین استفاده می شود. با حذف مواد آلی توسط فیلتر کربنی، رنگ و بوی نامطبوع آب کاهش یافته و به حد مطلوبی می رسد.

فیلترهای کربنی نیز مانند فیلترهای شنی به مرور زمان از ذرات آلودگی موجود در آب اشباع می شوند، دچار افت فشار شده و نیاز به شستشو پیدا می کنند.

6- سیستم تزریق آنتی اسکالانت
آنتی اسکالانت برای به حداقل رساندن تشکیل رسوب بر روی سطح غشای ممبران RO و جلوگیری از مسدود شدن منافذ لایه های آن استفاده می شود.

تزریق آنتی اسکالانت با استفاده ار دوزینگ پمپ یا پمپ تزریق صورت می گیرد.

تزریق آنتی اسکالانت باید به صورت مداوم و در طول زمان عملکرد دستگاه آب شیرین کن صنعتی انجام شود.

در تزریق این ماده ضد رسوب باید دوز مناسب آن کنترل شود زیرا در صورت تزریق دوز کمتر یا بیش تر آنتی اسکالانت، احتمال گرفتگی غشای ممبران وجود دارد.

میزان تزریق آنتی اسکالانت با توجه به آنالیز آب ورودی به سیستم و هم چنین شرایط دستگاه تصفیه آب صنعتی متفاوت می باشد.

توصیه می شود در خصوص دوز مناسب آنتی اسکالانت از راهنمایی کارشناسان مجرب مجموعه آبین استفاده کنید.

7- فیلتر کارتریجی یا PP
فیلترهای کارتریجی در دستگاه های آب شیرین کن صنعتی قبل از ممبران RO نصب می شوند تا از ورود ذرات معلق به ممبران و انسداد منافذ لایه های آن جلوگیری کنند.

 

واحد اسمز معکوس آب شیرین کن صنعتی RO

1- پمپ RO
پر استفاده ترین پمپ برای آب ورودی به واحد RO، پمپ سانتریفیوژ طبقاتی می باشد. این پمپ از اجزای اصلی یک دستگاه تصفیه آب صنعتی محسوب می شود که فشار لازم برای عملکرد مناسب فرایند اسمز معکوس در ممبران RO را تامین می کند.

ظرفیت پمپ RO باید به اندازه ای باشد که قادر به تامین فشار لازم برای فرایند اسمز معکوس باشد و معمولا از جنس فولاد ضد زنگ می باشد.

نکته مهم در مورد پمپ ها خشک کار نکردن آنها است. هم چنین کار کردن پمپ ها در شرایط غیر مطلوب مانند دبی آب کمتر از حد مجاز نیز باعث آسیب رساندن به پمپ RO می شود.

2- پرشروسل (محفظه ممبران)
پرشروسل محفظه ای است که ممبران در آن قرار می گیرد و با توجه به ظرفیت و کاربرد سیستم تصفیه آب می توان از پرشروسل های 1 المانه (با قابلیت نصب یک ممبران) تا 6 المانه (با قابلیت نصب 6 ممبران) استفاده کرد.

محفظه های ممبران با توجه به فشار و هم چنین نوع آنها که side port یا endport می باشند انتخاب می شوند. ممبران های صنعتی نیز با توجه به قطرشان که شامل ممبران هایی با قطر 4 و 8 اینچ می باشند، به ترتیب داخل پرشروسل های 4 و 8 اینچ قرار می گیرند.

3- ممبران RO
اصلی ترین بخش یک آب شیرین کن صنعتی RO، فیلتر ممبران می باشد. این فیلتر با استفاده از غشاهای نیمه تراوا کلیه جامدات محلول در آب (TDS) آب را حذف کرده و آبی خالص را تولید و تامین می کند.

هم چنین فیلتر ممبران قادر به حذف آلاینده های شیمیایی، املاح و نمک ها، فلزات سنگین، نیترات و نیتریت، سرب، جیوه و سایر ناخالصی های موجود در آب می باشد.

دمای کار مطلوب برای غشای ممبران RO بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد. دمای زیر 10 درجه و بالای 35 درجه سانتی گراد باعث استهلاک ممبران می شود.

4- سیستم شستشوی اتوماتیک ممبران (CIP)
برای جلوگیری از تشکیل رسوب بر روی غشای ممبران باید در بازه های زمانی منظم، شستشوی ممبران به صورت اتوماتیک انجام شود.

سیستم CIP از یک شیر برقی و مخزن متناسب با ظرفیت دستگاه تشکیل شده است. عملکرد سیستم CIP به این گونه است که در بازه های زمانی معین دستگاه به صورت اتوماتیک متوقف شده و و وارد مرحله شستشوی ممبران ها می شود و آب ذخیره در مخزن سیستم CIP را وارد ممبران ها می کند.

شستشوی اتوماتیک ممبران ها از تشکیل رسوب روی آنها جلوگیری کرده و باعث افزایش طول عمر آنها می شود.

5- شیر میکس
این شیر با اضافه کردن آب خام به آب تصفیه شده باعث تنظیم TDS آب می شود.

 

تجهیزات اندازه گیری آب شیرین کن صنعتی

شیرهای کنترل
در دستگاه های تصفیه آب صنعتی برای کنترل دبی آب از دو شیر کنترل دور ریز: برای تنظیم فشار ممبران و دبی دور ریز و شیر آب برگشتی برای کنترل و برگرداندن بخشی از آب دور ریز به ابتدای خط تصفیه آب استفاده می شود.

فلومترها

در قسمت های مختلف آب شیرین کن صنعتی از فلومترها برای مشخص شدن دبی آب در آن نقطه استفاده می شود. این نقاط شامل موارد زیر می باشند:

دبی آب تولیدی: مقدار دبی آب تصفیه شده توسط سیستم اسمز معکوس

دبی آب دور ریز: مقدار دبی آب دور ریز خروجی از دستگاه تصفیه آب صنعتی

دبی آب برگشتی: مقدار دبی آب برگشتی برای بازیابی توسط سیستم اسمز معکوس صنعتی

ترتیب قرار گرفتن فلومترهای تولید و دور ریز، با توجه به طراحی در دستگاه های مختلف ممکن است متفاوت باشد.

 

گیج های فشار

از گیج فشار برای اندازه گیری فشار در قسمت های مختلف دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می شود. این قسمت ها شامل موارد زیر است:

بعد از فیلتر شنی و قبل از فیلترهای کارتریج از گیج فشار برای اندازه گیری فشار آب ورودی به فیلتر کارتریج استفاده می شود.

هم چنین بعد از فیلترهای کارتریج و قبل از پمپ RO نیز برای سنجش میزان فشار خروجی فیلترهای کارتریجی از فشارسنج استفاده می گردد.

بعد از پمپ اصلی و قبل از ممبران های RO نیز از فشارسنج برای اندازه گیری فشار ورودی به ممبران ها استفاده می شود.

پس از ممبران های RO نیز از فشارسنج برای اندازه گیری فشار خروجی از ممبران و سنجش عملکرد آن استفاده می گردد.

 

TDS متر

سختی سنج دستگاهی است برای اندازه گیری کلیه جامدات محلول (TDS) آب تصفیه شده توسط دستگاه که در مسیر آب تولیدی نصب می شود.

 

تانک ذخیره و فلوتر

برای سهولت در اپراتوری دستگاه تصفیه آب صنعتی در مدار برق دستگاه از گزینه ای به نام تانک فول استفاده می شود.

عملکرد آن به این صورت می باشد که در صورت پر شدن مخزن ذخیره دستگاه، فلوتر داخل مخزن عمل کرده و واحد RO را خاموش می کند. پس از مصرف آب ذخیره شده در مخزن، دستگاه مجددا به صورت خودکار شروع به کار می کند.

 

شست و شوی ممبران های دستگاه تصفیه آب صنعتی

مواد معدنی، بیولوژیکی، ذرات کلوئیدی و مواد آلی در اغلب موارد باعث گرفتگی ممبران های RO می شوند.

بنابر این برای جلوگیری از گرفتگی منافذ غشای ممبران های RO و کاهش طول عمر آنها، شستشوی ممبران ها انجام می شود.

 

در صورت به وجود آمدن هر یک از شرایط زیر، ممبران های RO باید با مواد شمیایی مناسب شستشو شوند:

• کاهش جریان نرمال آب تصفیه شده خروجی از سیستم به میزان 10%

• افزایش مقدار نرمال عبور نمک و TDS آب به میزان 5 تا 10 درصد

• افزایش میزان افت فشار نرمال شده به میزان 10 تا 15 درصد (تفاضل فشار آب ورودی و فشار پساب)

در صورت به وجود آمدن هر یک از مسائل بالا باید سریعا نسبت به شستشوی ممبران ها اقدام کرد، در غیر این صورت احتمال این وجود دارد که ممبران ها دیگر به حالت اولیه خود باز نگردند و لایه های ممبران نیز با سرعت بیش تری دچار گرفتگی شوند.

نکته مهم: عواملی مانند پیش تصفیه نامناسب، عدم کنترل فشار و یا افزایش بازیافت نیز می توانند باعث کاهش جریان آب تصفیه شده و یا افزایش عبور نمک شوند.

بنابر این قبل از اقدام برای شستشوی ممبران ها باید ابتدا علل و عوامل فوق را بررسی کنید، شاید با بررسی و رفع این مشکلات دیگر نیازی به شستشوی ممبران ها نباشد.

با توجه به نوع مواد و رسوبات تشکیل شده بر روی لایه های ممبران از مواد شوینده آلی یا غیر آلی برای شستشوی ممبران ها استفاده می شود.

 

شوینده های اسیدی برای شستشوی ممبران ها

برای شستشوی نمک های غیر آلی مانند سولفات باریم (BaSO4 )، سولفات کلسیم (CaSO4)، کلسیم کربنات (CaCO3) و هم چنین اکسید فلزاتی مانند آهن از لایه های ممبران های RO از محلول های شوینده اسیدی استفاده می شود.

برخی از مواد شوینده اسیدی مناسب برای حذف رسوبات غیر آلی از لایه های ممبران عبارتند از:

• محلول 0.2% هیدروکلریک اسید (HCL)

• محلول 0.5% فسفریک اسید (H3PO4)

• محلول 0.2% سولفامیک اسید

• محلول 1% سدیم هیدرو سولفید

 

شوینده های قلیایی برای شستشوی ممبران ها

برای شستشو و حذف سیلیس و مواد آلی از لایه های ممبران اسمز معکوس صنعتی از محلول های شستشوی قلیایی استفاده می شود. رایج ترین محلول های شستشو دهنده قلیایی ممبران شامل موارد زیر می باشند:

• محلول 0.1% سدیم هیدروکسید (NaOH)

• محلول 0.1% سدیم هیدروکسید (NaOH) و 1% نمک تتراسدیم حاصل از اتیلن دیامین تترا استیک اسید

• محلول 0.1% سدیم هیدروکسید (NaOH) و 5% نمک سدیم حاصل از دودسیل سولفات

• محلول 1% سدیم تری فسفات (STP)، 1% تری سدیم فسفات و 1% تترا سدیم حاصل از اتیلن دیامین تترا استیک اسید PH مربوط به محلول های قلیایی شستشوی ممبران باید در حدود 12 و دمای آنها باید کمتر از 30 درجه سانتی گراد باشد.