تصفیه آب نیمه صنعتی

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی یک نوع کم حجم تر و کوچکتر دارد که با نام دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی نیز شناخته می شود دارای عملکردی مشابه دستگاه آب شیرین کن خانگی و صنعتی می باشد .

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یا دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی به لحاظ قطعات و کارکرد تقریبا مشابه تصفیه آب خانگی است ولی قطعات آن بزرگتر بوده و در نتیجه ظرفیت بیشتری برای تولید آب دارد .

 

قطعات دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی :

قطعات دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی بسیار نزدیک به دستگاه تصفیه آب خانگی است  و از فیلتر ، پمپ و شاسی تشکیل شده است که در ادامه به توضیحات  این قطعات می پردازیم.

 

فیلتر دستگاه تصفیه نیمه صنعتی

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی دارای 5 مرحله فیلتراسیون می باشد که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم

 

فیلتر الیافی:

اولین مرحله در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی ، فیلتر الیافی است . فیلتر های الیافی از الیاف پلی پروپلین ساخته شده  و عموما 20 اینچ اسلیم می باشند و درون هوزینگ هایی با همین ابعاد قرار می گیرند. فیلتر الیافی دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی، امکان حذف ذرات جامد معلق در آب حذف گل و لای ، شن و ماسه ،  لجن و خزه ، زنگ‌زدگی درون لوله­ها و شفاف سازی آب را دارا بوده و به طور متوسط، طول عمر آن بین سه تا چهار ماه می باشد و بعد از آن باید فیلتر مورد نظر را تعویض کرد .

فیلتر کربن گرانول: دومین فیلتر موجود در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی ، کربن گرانول می باشد . این فیلتر جهت از بین بردن گازهای شیمیایی ، کلر و مواد آلی فرار موجود در آب به کار برده می شود . طول عمر فیلتر کربن گرانول حدودا 6 ماه است .

فیلتر کربن بلاک: ساخته شده از کربن فشرده و متراکم در صورتی که کلر و مشتقات آن از فیلتر دوم دستگاه عبور کرده باشد، فیلتر کربن بلاک ، سدی در مقابل این ذرات می شود و قابلیت حذف سموم و آفات نباتی و حذف ترکیبات آلی محلول، همچنین جلوگیری از ورود آلودگی­ها به فیلتر ممبران است .

فیلتر ممبران: فیلتر ممبران در ظرفیت های 100 و 400 گالن در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد . بر اساس ظرفیت مورد نیاز، تعداد فیلتر های ممبران افزایش می باید .

طول عمر این فیلتر ، حدودا 2 سال است ولی عواملی همچون میزان مصرف آب ، کیفیت فیلتر های مورد استفاده در پیش تصفیه و میزان سختی در طول عمر این فیلتر تاثیر گذار خواهد بود .

 

پمپ دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

روش اسمز معکوس ، بر پایه فشار ایجاد شده در آب عملیات تصفیه را انجام می دهد . پمپ دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی اسمز معکوس معمولا با ظرفیت 4 تا 6 لیتر بر دقیقه، آب را از خود عبور می دهد .

 

شاسی دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

تصفیه آب نیمه صنعتی یا دستگاه تصفیه نیمه صنعتی بر روی یک پایه نصب می شود که به آن شاسی یا براکت می گویند. کیفیت شاسی دستگاه برای جلوگیری از زنگ زدگی اهمیت بسیاری دارد. بهترین نوع شاسی، از نوع فلزی می باشد .

 

مخزن تصفیه آب نیمه صنعتی

در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی که با استفاده از روش RO تصفیه آب را انجام می دهند ، به دلیل فرآیند کند روش اسمز معکوس ، استفاده از مخزن ذخیره یک الزام به حساب می آید . این مخازن به دو دسته تقسیم می شوند، مخزن ذخیره تیوب دار و مخزن ذخیره خلاء یا بدون تیوب .

 

شیر برقی

از شیر برقی برای قطع و وصل نمودن آب ورودی در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی استفاده می گردد. در صورتی که این شیر دچار مشکل شود، آب به صورت مستقیم وارد لوله پساب می شود همچنین موجب آسیب شدید فیلتر ممبران می شود.

 

تجهیزات سفارشی دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

قطعاتی که به صورت انتخابی و به درخواست مشتری امکان نصب روی دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی را دارند عبارتند از موارد زیر:

 • مولتی تایمر دیجیتال وارداتی
 • کیت بک واش اتومات
 • دوزینگ پمپ دیجیتال
 • فلوتر برقی – مکانیکی
 • شیر میکس جهت تنظیم سختی آب
 • تی دی اس متر آنلاین
 • کیت فیلتر uv اتومات

 

کاربردهای دستگاه نیمه صنعتی در صنایع مختلف و شامل موارد زیر است

 • رستوران و کافی شاپ ها
 • آزمایشگاه، بیمارستان ها و صنایع دارویی
 • کارواش ها
 • صنایع غذایی و نوشیدنی
 • کارگاه و کارخانجات برای تصفیه آب کارکنان
 • شرکت ها و ساختمان های اداری
 • دستگاه های یخ ساز
 • استفاده در منازل و ساختمان هایی که نیاز به تصفیه آب برای کل ساختمان را دارند.

 

تفاوت تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی :

مهم ترین تفاوت دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی و خانگی در ظرفیت تولید آب و نوع فیلتر ممبران می باشد . به این صورت که در دستگاه های تصفیه آب خانگی از فیلتر ممبران با ظرفیت حداکثر 100 گالن استفاده می شود . اما دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی توان تصفیه آب را تا 800 گالن دارند .

در ساختار دستگاه های تصفیه آب خانگی از براکت یا شاسی کوچک تری استفاده می شود که در واقع از مزیت های آن نسبت به دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی محسوب می شود

دستگاه های تصفیه آب خانگی فضای کمی را اشغال می کنند

 

مهم ترین نکات برای نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

از مهم ترین نکاتی که برای نگهداری از دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی می توان به آن توجه کرد، موارد زیر است

     1.توجه به تعویض به موقع فیلترهای پیش تصفیه: از مهم ترین مواردی که می تواند در طول عمر فیلتر مهم ممبران در دستگاه های تصفیه آب تاثیرگذار باشد، توجه به تعویض به               موقع فیلترهای پیش تصفیه در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی است.

 1. از افراد متخصص برای سرویس دهی و تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی: در صورت بروز مشکل در ساختار دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی و نیاز به تعویض فیلتر استفاده از افراد متخصص کمک بسیار خوبی برای شما در این زمینه است.
 2. ضد عفونی کردن هوزینگ ها و مخزن دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی: اگر مهم ترین نکته برای شما در زمینه استفاده از دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی، سطح کیفی آب خروجی آن است، باید به ضد عفونی کردن دستگاه بعد از استفاده توجه کنید. (در صورت تمایل برای ضد عفونی کردن دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی برق ورودی به آن را قطع کنید.)
 3. قطع برق ورودی به دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی در صورت عدم استفاده طولانی مدت: از مواردی که می تواند در خرابی پمپ تصفیه آب نیمه صنعتی تاثیر گذار باشد، روشن ماندن طولانی مدت دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی بدون استفاده است.

 

مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

قابلیت تصفیه مناسب با حجم بالا در طول شبانه روز

فشار آب خوب به دلیل استفاده از پمپ

دارا بودن از آب تصفیه شده با حجم بالا در تمام اوقات

امکان استفاده برای تصفیه آب کل ساختمان

بهترین کیفیت ارائه شده از آب تصفیه شده با سیستم اسمز معکوس

کاملا برای سلامتی مفید است و از بیماری های به وجود آمده به دلیل آب ناسالم جلوگیری میکند

نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی مقرون به صرفه است اگر از آب معدنی برای محل کار زیاد استفاده میکنید