شیر های مخزن فایبرگلاس Valve

 

Valve

 

شیر سختی گیر ، یکی از اجزای اصلی در دستگاه سختی گیر رزینی آب بوده که وظیفه تنظیم جریان آب را بر عهده دارد .

 

انواع شیر سختی گیر

شیرها در سختی گیر انواع مختلفی دارد که رایج ترین آنها شیرهای سلو ولو، شیرهای دستی پلاستیکی و شیرهای اتوماتیک بک واش به حساب می آیند.

 

وظیفه ی شیر سختی گیر

وظیفه اصلی آن در سختی گیرهای رزینی تنظیم جریان ورودی آب سخت ، خروجی آب نرم و یا جریان بک واش توسط آب نمک در زمان های مختلف هست .

 

انواع شیر در سختی گیرهای رزینی

  • شیر سختی گیر نیمه اتوماتیک
  • شیر اتومات سختی گیر
  • شیر سختی گیر دستی

 

 

شیر سختی گیر نیمه اتوماتیک

شیر نیمه اتوماتیک یا در اصطلاح آنالوگ یک قطعه مکانیکی در جهت تنظیم میزان آب مصرفی ورودی و خروجی سختی گیر رزینی می‌باشد. این نوع شیرها مانند شیرهای تمام اتوماتیک دارای 3 یا 5 وضعیت است با این تفاوت که عمل تغییر وضعیت شیر توسط اپراتور انجام میشود .

 

شیر سختی گیر اتوماتیک

شیرهای سختی گیر اتوماتیک به دو دسته اتوماتیک جریانی و زمانی و تقسیم بندی شده که بر اساس زمان مشخص یا میزان گذر آب معین تغییر حالت می‌دهند.

شیر اتوماتیک دارای 5 حالت سرویس ، بک واش یا احیای رزین ، پر شدن تانک نمک و شستشوی سریع می‌باشند . این نوع از شیرهای اتوماتیک نیاز به اپراتور ندارد

شیر تمام اتوماتیک سختی گیر یا در گلویی بالای مخزن نصب می‌گردد و یا به شیر اتصالی فلزی کنار تجهیز نصب می‌شود. در شیرهای سختی گیر زمانی ، عملیات احیا و شستشو در بازه مشخص برنامه ریزی و انجام می‌پذیرد .

در شیرهای سختی گیر جریان فرایند احیا و شستشو پس از عبور حجم معینی آب از دستگاه انجام می شود . مزیت مدل جریانی افزایش بازده و کاهش هدر رفت آب نسبت به شیرهای زمانی است

 

 

مزایای شیر اتوماتیک سختی گیرهای رزینی در مقایسه با نوع نیمه اتوماتیک

  • مصرف برق بسیار کم در هنگام تعویض حالت
  • عمر مفید بالا بدلیل عدم بکارگیری اهرم تنظیم همانند شیرهای سلو والو
  • کاهش میزان هدر رفت آب در فرآیند بک واش یا احیای رزین
  • افزایش کیفیت آب خروجی نرم به دلیل بک واش منظم رزین های تبادل یونی
  • عدم نیاز به کاربر یا اپراتور جهت تعویض حالت های مختلف در کارکرد سختی گیر رزینی

 

 

شناخت بیشتر شیرهای اتوماتیک سختی گیر رزینی

قفل صفحه کلید

اگر از صفحه کلید دستگاه به مدت یک دقیقه استفاده نشود به طور خودکار قفل می‌شود و به راحتی میتوان هنگام استفاده مجدد از صفحه کلید آن را از حالت قفل خارج کرد .

این امکان از دستکاری سیستم توسط افراد نا متخصص و همچنین تغییر ناخواسته پارامتر جلوگیری کرد.

 

رفع ایرادات احتمالی در شیر اتوماتیک پس از قطعی موقت برق

تطابق و حفظ برنامه‌های شیر پس از قطع برق و ادامه عملیات باقی مانده هم از نظر زمان و هم از نظر سیکل عملیاتی پس از وصل مجدد جریان برق می‌باشد .

اگر ناگهان برق دستگاه قطع گردد تمامی پارامترهای تنظیم شده و تغییرات آنها در طول مدت عملکرد شیر تا آن لحظه به طور اتوماتیک در حافظه شیر ذخیره می‌گردند و پس از وصل مجدد برق کار نا تمام شیر را تمام میکند .

توانایی عملکرد دستی به صورت نیمه اتوماتیک ، از مزایای بسیار مهم این دستگاه توانایی عملکرد پس از قطع برق می‌باشد .

درصورت تمایل می‌توان ادامه فعالیت چندراهه را به صورت نیمه اتوماتیک کنترل کرد.دراین حالت ادامه کار با چرخاندن دسته چرخشی عملکرد دستی ، مسیر می‌باشد .

 

رفع ایراد قطعی برق طولانی مدت

اگر قطع برق دستگاه برای زمان ظولانی تری مثلا تا سه روز ادامه داشته باشد ، پس از وصل مجدد برق علامت به صورت ساعت متناولاً روشن و خاموش می‌شود که بیانگر لزوم تنظیم مجدد ساعت دستگاه می‌باشد.

طراحی نمایانگر تصویری و صفحه نمایش مصور چندراهه ، استفاده سهل و راحت را برای هرشخصی میسر میسازد وبرای تشخیص پارامترهای دستگاه نیازی به دانستن زبان خاصی نمی‌باشد .

 

 

شیر سختی گیر سلو ولو

شیر سختی گیر سلو ولو نیمه اتوماتیک یکی از پرکاربرد ترین شیر های مورد استفاده در ساخت دستگاه سختی گیر رزینی هست . این نوع شیرها به وسیله ی جریان آب صورت می‌گیرند .

شیر سلو ولو سختی گیر رزینی دارای سه وضعیت می‌باشد یکی دیگر از قابلیت های این شیر استفاده از شیر سلو ولو به جای شیر فیلتر شنی می‌باشد .

 

در صورتی که یک درپوش در محل اتصال شیر به مخزن آب نمک و استفاده نکردن از حالت دوم شیر تبدیل به شیر فیلتر شنی می‌شود. وابسته به نوع اتوماتیک شیر طول عمر شیر سلو ولو تعیین می‌شود. عملکرد و مکانیزم این شیرها بسیار ساده می‌باشد. جنس این نوع از شیرها از چدن ریخته گری شده است. سایزهای موجود شیرهای نیمه اتوماتیک سلو ولو از 3/4 اینچ تا 4 اینچ بوده است که به صورت اتصال فلنچی به قسمت های ورودی و خروجی متصل می‌شوند .

 

 

روش تنظیم شیر سختی گیر از نوع اهرمی یا سلو ولو

 

مرحله اول:

هنگامی که اهرم شیر سلو ولو در حالت یک باشد شیر در حالت بک واش یا شستشوی رزین‌ها با آب نمک قرار دارد. در زمانی که رزین سختی گیر اشباع شده باشد، عملکرد آن به شدت افت کرده و نیاز به احیا کردن خواهد داشت .

زمانی که عمل مکش نمک از مخزن آب نمک انجام می‌شود قبل از آن می بایست عمل جداسازی رزین‌ها از فشردگی قرار دارد. قبل از مکش آب نمک نیاز به بک واش دستگاه می‌باشد و در ابتدا چند دقیقه اهرم شیر را در حالت  یک قرار می‌دهیم تا جریان آب از قسمت پایین مخزن به طرف بالای مخزن هدایت شود و خوبی این عمل صورت بگیرد .

 

مرحله دوم:

در آب نمک حاضر شده در مخزن آب نمک به صورت مکش وارد دستگاه سختی گیر می‌شود. این عمل به وسیله انژکتور و باز بودن آب ورودی به شیر سلو ولو صورت می‌پذیرد .

 

مرحله سوم:

دراین مرحله قرار گیری شیر در این حالت دستگاه سختی گیررزینی در حالت سیکل سرویس قرار می‌گیرد تا زمان احیا کردن رزین فرا برسد .