آنتراسیت دانه بندی شده Anthracite

 

anterasit

آنتراسیت ها در اعماق زمین و سال های زیاد تحت فشار و گرمای بالا تشکیل شده و یکی از فشرده ترین انواع زغال سنگ ها محسوب می شوند .

به طور کلی آنتراسیت ها برای گرمایش در سیستم های مختلف کاربرد دارند و در صورت اشتعال دود بسیار کمی را ایجاد می کنند . و به عنوان حد واسط میان سیلیس و کربن اکتیو معروف است .

نکته جالب و قابل توجه این است که مقدار بسیار کمی از زغال سنگ ها را در جهان ، آنتراسیت ها تشکیل می دهند و این نوع زغال سنگ ها به صورت پراکنده در جهان قرار دارند .

شکل ظاهری آنتراسیت دارای رنگ سیاه و براق می باشد  و حالت توده ای سخت دارد و همچنین دارای حداکثر میزان کربن و کمترین مقدار آب می باشد .

 

آنتراسیت ها علاوه بر کاربرد هایی مختلفی که دارد ، در صنعت تصفیه آب هم کاربرد گسترده و عملکرد مناسبی را برای حذف آلاینده های مختلف در آب دارند .

 

 

محل های تشکیل آنتراسیت :

آنتراسیت یک نوع سنگ دگردیس محسوب می شود و آن را در مناطقی که در آن ها زمین داری تکانه های بسیاری است و در بازه زمانی زیادی تحت فشار بالا قرار دارد از جمله رگه های کوه ها و مناطق آتشفشانی و مناطقی با زلزله های متعدد و بزرگ می توان پیدا نمود .

 

 

تولید آنتراسیت

بعد استخراج از معادن و پس از خرد شدن ، آسیاب شدن و شسته شدن آماده استفاده خواهد بود.

 

 

موارد کاربرد آنتراسیت :

آنتراسیت ها به دلیل خاصیت هایی که دارند معمولا در صنعت تصفیه آب کارایی های بسیار گسترده ای دارند . آنتراسیت های تصفیه آب آلاینده هایی را مثل کلر، آهن ، منگنز فلزات سنگین و… را حذف می کنند .

در صنعت تصفیه آب یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه ویژه شود استفاده از موادی که علاوه بر کارایی برای حذف آلاینده های آب ، هیچ نوع آلایندگی دیگر را ایجاد نکنند .

آنتراسیت به دلیل ساختاری که دارد بعد از تعبیه در فیلترهای مختلف تصفیه آب مثل فیلتر شنی هیچ نوع آلایندگی را برای آب ایجاد نمی کند .

 

 • تصفیه آب های آشامیدنی و کاهش بو و طعم آب
 • تصفیه فاضلاب های صنعتی
 • استفاده در صنعت نوشابه سازی و حذف کلر
 • تصفیه آب در استخرهای پرورش ماهی و میگو
 • کاربرد به عنوان سوخت به خصوص در نیروگاه ها
 • کاربرد در صنایع فولادسازی
 • سیستم های گرمایشی

 

 

مزیت های آنتراسیت تصفیه آب را میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • کاهش نیاز به شستشوی فیلتر
 • خالص سازی آب آشامیدنی
 • پیش تصفیه فاضلاب های صنعتی
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی
 • افزایش طول عمر فیلتر برای تصفیه آب
 • افزایش سرعت فیلتراسیون در سیستم های تصفیه آب
 • افزایش سطح کیفی آب نسبت به فلیترهای شنی تک لایه
 • حذف آلاینده های فیزیکی و کدورت آب به میزان قابل توجهی

 

 

تفاوت کربن اکتیو و آنتراسیت

کربن اکتیو نوعی دیگر از زغال است که با اصلاح فیزیکی و توسط اکسیژن به حالت فعال تبدیل می شود . کربن های فعال معمولا بر پایه گیاهی با خاصیت جذب بسیار بالا هستند ، این موضوع باعث شده تا کاربرد زیادی در صنعت تصفیه آب داشته باشند .

 

کربن اکتیو ها برای حذف بو و رنگ موجود در آب بسیار مناسب هستند و مهم ترین کارایی آن ها برای حذف این نوع آلاینده ها در آب است .

 

آنتراسیت و کربن اکتیو هر دو از نظر شکل ظاهری بسیار به هم نزدیک هستند .

 

بستر آنتراسیت در فیلتر شنی و فیلترهای پیش تصفیه آب و فاضلاب جهت جداسازی مواد معلق به کار گرفته می شود که معمولا بخاطر مراحل تصفیه شیمیایی پیشین و افزودن مواد شیمیائی درشت گردیده و بخاطر سایز بزرگشان قابل جداسازی توسط سنگ های آنتراسیت می باشند .

 

منافذ بیرونی آنتراسیت بسیار کوچک است به این خاطر جذب مولکولی آن ضعیف بوده وقادر به حذف بسیاری از مولکول های مزاحم در آب ( مانند روغنی و مواد فرار) را ندارد .

 

کربن اکتیو گرانولی بخاطر بافت فرآوری شده خود ، توانائی جذب عمقی را داشته و می تواند بو، موادآلی و روغنی را به خوبی حذف نماید .

 

این جذب عمقی باعث می گردد که صرفا با شستشوی معکوس در فیلترها امکان پاک سازی کربن اکتیو میسر نگردد ، اما آنتراسیت که صرفا جذب سطحی دارد ، معمولا به راحتی در بکواش پاک سازی می گردد .

 

 

نکات مهم برای خرید آنتراسیت تصفیه آب

به طور کلی قیمت آنتراسیت به دو عامل دانه بندی و درصد خلوص آن بستگی دارد ، هر اندازه  درصد خلوص آنتراسیت های تصفیه آب برای از بین بردن آلاینده های آب بیشتر باشد قیمت آن هم بالاترمی شود .

در کنار این برای داشتن بهترین کارایی در تصفیه و حذف آلاینده های آب توجه به مواردی که برای خرید آنتراسیت ها لازم است می تواند کاربردی باشد

 

سطح کیفی آب : به صورت کلی برای خرید محصولات تصفیه آب از اولین مواردی که باید به آن توجه کرد سطح کیفی آب است .

به این شکل که در اولین مورد باید در نظر گرفت میزان آلاینده های آب به چه اندازه ای است و چه نوع سیستمی برای تصفیه آب با این میزان آلاینده برای شما مناسب می باشد

کاربرد در تصفیه آب: از دیگر موارد توجه به کاربرد آنتراسیت و این موضوع است که انتظار دارید سطح کیفی آب بعد از استفاده آنتراسیت به چه اندازه ای باشد .

درصد خلوص آنتراسیت: درصد خلوص آنتراسیت نشان دهنده میزان کربن در آن است و هر چقدر میزان درصد خلوص آنتراسیت بیشتر باشد عملکرد بهتری برای از بین بردن آلاینده های آب دارد.

دانه بندی آنتراسیت: آنتراسیت های تصفیه آب در فیلتر شنی با دانه بندی مختلف کاربرد دارند و عملکرد آنتراسیت ها با دانه بندی های مختلف متفاوت می  باشد. به همین خاطر برای خرید آنتراسیت های تصفیه آب باید با توجه به میزان آلاینده های آب آنتراسیت با دانه بندی مناسب را انتخاب کرد .