دستگاه کلر زنی Chlorinator

 

کلر زن ، کلریناتور، وسیله ای کاربردی یا پکیج تزریق کلر اعم مدل مایع یا گازی بعنوان پر کاربردترین پکیج تزریق مواد شیمیایی معمولا به شکل دائمی از کلر برای گندزدایی آب های شرب و حتی آب های مصرفی استفاده می شود و قوی ترین ماده ضدعفونی کننده است .

که با استفاده از دوزینگ پمپ مقدار معینی کلر جهت کاربردی مشخص به یک مخزن و از آنجا به سیال یا فضای مورد نظر به منظور از بین بردن بو، باکتریها و ویروسها تزریق می کند  .

به عبارتی دیگر ترکیبات کلردار برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های موجود در آب استفاده می شود . گندزدایی آب آشامیدنی با هدف کشتن عامل‌های میکروبی بیماری‌زا ، کنترل میکروارگانیسم‌های مزاحم ، جلوگیری از رشد دوباره میکروبی در شبکه‌های آب‌ رسانی و همچنین حذف یا تقلیل رنگ ، طعم و بوی آب به انجام می‌رسد

 

کلر زن چیست؟

کلر زن دستگاهی است با هدف از بین بردن باکتری ها، از بین بردن بو، پیش تصفیه آب برای حذف آهن یا برای تصفیه باکتری های آهن و تهیه آب ضد عفونی شده نیاز به یک سیستم کلرزنی دارند در بعضی از آب ها ، باکتریهای آهن یا گوگرد می توانند باعث ایجاد بوی تخم مرغ فاسد و زنگ زدگی تجهیزات شوند .

 

بعضی از میکروارگانیسم ها به نام پاتوژن ها امکان دارد به سلامت انسان آسیب برسانند . اگر آب بدون تصفیه مناسب برای از بین بردن پاتوژن مصرف شود ، ممکن است باعث بیماری هایی گوناگونی شود .

بیماری که توسط آب منتقل می شود ، که به عنوان بیماری آبی شناخته می شود. کلر زنی فرایندی است که در آن کلر به آب اضافه می شود تا میکروارگانیسم ها، از جمله پاتوژن های مضر را کشته یا غیرفعال کند .

هرچند کلر یک ماده ضدعفونی کننده بسیار خوبی است ، اما نمی تواند تمام میکروارگانیسم های مضر را نابود کند . به طور کلی ، کلر بر روی باکتری ها تاثیر بسزایی دارد .

در برابر ویروس های معدودی موثر است و در برابر برخی از پروتئین ها نیز مؤثر است و می توان با وجود برخی مشکلات از آن برای گند زدایی و ضد عفونی کردن استفاده کرد .

 

دستگاه کلر زن نیز دستگاهی است که کلر را وارد آب می کند. این دستگاه ها بر اساس مدل خود می توانند کلر را به شکل مایع و یا گاز وارد آب کنند .

میزان کلر وارد شده نیز توسط دستگاه قابل برنامه ریزی است و می توان حجم آب ورودی و کلر اضافه شده را به شکل دقیق مورد آنالیز قرار داد .

 

انواع دستگاه کلرزنی

به طور کلی دستگاه های تزریق کلر را می توان به دو گروه دستگاه کلرزن مایع و کلر زن گازی تقسیم بندی نمود که نحوه کار هر کدام کاملا متفاوت است.

 

 • کلر زنی مایع

دستگاه کلر زن مایع که از پرکاربردترین گزینه ها در روش های گندزدایی آب به شمار می رود .

در طراحی و ساخت دستگاه کلر زن مایع با توجه به فشار کاری بر مبنای پمپ با ظرفیت لیتر بر ساعت در نظر گرفته میشود: دستگاه کلر زن مایع از از طریق پمپ تزریق با دوزینگ پمپ به آب کلر تزریق می شود .

این پمپ در برابر خوردگی با مواد شیمیایی مقاوم بوده و در اغلب مواقع از جنس پی وی سی تهیه میشود ،  شلنگ مکش، شیر تزریق و مخزن از دیگر تجهیزات موجود در این گروه از دستگاه های کلریناتور مایع می باشند که هر یک دارای وظایف مشخصی هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت .

 

 • کلر زن گازی

پکیج کلر زنی گازی از دیگر نمونه های دستگاه های کلریناتور می باشد که استفاده از آن به دلیل سمی بودن گاز کلر نیاز به تخصص بالایی داشته و لازم است موارد ایمنی در نظر گرفته شود .

کلر زن گاز : در کلر زن گازی در بدو شروع کلر در دمای بالا و فشار پایین به مایع و پس از آن بوسیله تبخیر کننده تبدیل به گاز می شود و در نهایت درون کپسول های مخصوصی که طراحی شده اند نگهداری شده و بوسیله پمپ جهت ضدعفونی و گندزدایی به درون آب تزریق می شود .

در طراحی و تولید کلرزن گازی تجهیزاتی از قبیل دستگاه تزریق دیواری اتوماتیک ، دستگاه انژکتور ، بوستر پمپ ، آنالیزور ، پمپ نمونه گیری ، تابلوی فرمان و سیلندر گاز به کار برده میشود .

 

کلرزنی به منظور ارتقا سلامتی و جلوگیری از حضور آلاینده های میکروبی شامل انواع باکتری ها در نمونه های آب و پساب انجام می شود .

 

کاربردهای دستگاه کلریناتور

 • برای کنترل بو و مزه آب
 • از بین بردن رنگ زیرا کلر خاصیت رنگبری دارد
 • گندزدایی و ضدعفونی کردن آب استخرهای شنا
 • کنترل پدیده بالکینگ در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب
 • اکسیداسیون و حذف آهن، منگنز، آمونیاک و سولفید آب
 • ضدعفونی و گندزدایی آب مصرفی کشتارگاه ها، دامداریها، دامپروریها
 • گندزدایی و ضدعفونی کردن آب شرب و آشامیدنی جهت از بین بردن عوامل بیماری زا
 • ضد عفونی کردن آب مصرفی و Make up ورودی به برج های خنک کننده یا کولینگ تاور
 • کلرزنی آب پیش تصفیه ورودی به دستگاه های اسمز معکوس جهت جلوگیری از گرفتگی ممبرانهای RO بدلیل گرفتگی و فولینگ میکروبی

 

 

مزایای کلرزن

 • تعمیر و نگهداری با هزینه پایین
 • کنترل باکتریهای لژیونلا و بیماری لژیونر
 • کاهش COD در سوپرناتانت هضم فاضلاب و فیلترهای لجن و کنسانتره
 • تولید pH مساعد کلر برای استخر می‌باشد.
 • ضد عفونی فاضلاب و پساب های صنعتی و سیستم های خنک کننده آب
 • باکتری ها و ویروس ها را تا حد بی خطر کاهش می دهد.
 • موجودات دریایی و رشد لجن در سیستم های تغذیه شده با آب را کنترل کنید.
 • از بین بردن سیانیدها و سایر مواد شیمیایی قابل اکسیداسیون در آبهای فرایند صنعتی

 

 

قیمت دستگاه کلر زنی مایع

مانند تمام تجهیزات به کار رفته در صنعت تصفیه آب و فاضلاب، قیمت دستگاه کلر زن با توجه به ویژگی های موجود در آن با هم متفاوت می باشد .

ظرفیت مخزن، متریال و جنس به کار رفته در ساخت پکیج ، روش تزریق کلر و توان تزریق کلر از جمله مواردی می باشند که در تعیین قیمت کلریناتور اثرگذار هستند .

 

 

بخشهای تشکیل دهنده کلریناتور

دستگاه کلرزن مایع شامل پمپ تزریق از نوع دیافراگمی با پوشش مقاوم در برابر خوردگی و عموما از جنس PVC / PE میباشد. این سیستمها در ظرفیت های مختلف بر حسب لیتر بر ساعت ، و فشار کاری بر مبنای Bar محاسبه ، طراحی و ساخته می شود. همچنین دستگاه کلریناتور دارای شلنگ مکش از داخل مخزن و شیر تزریق بر روی خط می باشد. این امکان وجود دارد که بصورت بسیار دقیق میزان تزریق کلر را اندازه گیری و کنترل نمود .

 

برند پمپ های تزریق کلر از بهترین تولید کنندگان کشورهای اروپایی انتخاب و بکار میرود در این سیستم مخازنی از جنس پلی اتیلن به همراه الکتروموتور و شافت و پروانه ضد زنگ جهت اختلاط کلر و آماده سازی سیستم کلرزنی در نظر گرفته میشود .