کیت تست کلر و PH

یکی از متداول ترین روش های گندزدایی آب استخر ، استفاده از کلر می باشد . که به روش های مختلفی از جمله کارزن های خطی یا شناور به آب اضافه میشود .

نکته ی قابل توجه این است که میزان کلر موجود در آب یکی از پارامتر های حساس بوده که کمبود یا زیاد بودن آن میتواند اثرات جانبی در آب استخر یا بر بدن شناگران داشته باشد .

کیت تست میزان کلر و PH آب استخر میتواند میزان این پارامتر ها را اندازه گیری نموده و شما را از کیفیت آب مطمئن سازد .

عدد pH در واقع نشان دهنده میزان فعالیت یک اسید یا باز در یک مایع (مانند آب استخر) است. آزمایش اندازه گیری pH مقدار یونهای هیدروژن موجود در آب را اندازه گیری می کند.

pH ایده آل آب استخر، در بازه 7.6-7.4 تعریف می شود .

بازه کلی تعریف شده برای اندازه گیری pH، بین 0-14 است. pH عدد 0 نشاندهنده بیشترین حالت اسیدی و pH عدد 14 نشاندهنده بیشترین حالت بازی مایع می باشد .

 

هیپوکلریت سدیم

در ابتدای مقاله اشاره شد که میزان pH مناسب برای استخر، بین 7.6-7.4 است اما دلایل این توصیه چیست؟

 

 • راحتی افراد  شناگر

اشک چشم یک انسان سالم در حدود 7.4 می باشد در نتیجه ، طبیعی است که اگر آب استخر نیز در همین حدود باشد، باعث ایجاد اذیت و یا سوزش در چشم شناگر به دلیل بالا و یا پایین نخواهد شد.

 

 • تاثیر پذیری کلر

در حالیکه اثربخشی برم (به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده جایگزین کلر)، خیلی تحت تأثیر مقدار pH آب نیست، اما اثربخشی و میزان توان ضدعفونی کنندگی کلر، به شدت تابع میزان pH آب استخر و تغییرات آن است.  به عنوان مثال، در pH عدد 8، کلر تنها دارای 20 درصد خاصیت ضدعفونی کنندگی است. این در حالی است که در pH عدد 7.4، این مقدار به 60 درصد می رسد! بر اساس مطالعات  تجربیات افراد متخصص در حوزه نگهداری استخرها، کاهش pH استخر به تنهایی می تواند تأثیر مثبتی بر روی عملکرد ضدعفونی کنندگی کلر داشته باشد.

 

 • کاهش بوی کلر

حفظ pH آب استخر در محدوده اشاره شده، باعث افزایش عملکرد کلر و به دنبال آن، کاهش بوی کلر (اصطلاحی) در محوطه استخر خواهد شد. چرا که در این شرایط، کلر به سرعت با آلودگی ها وارد واکنش شده و آنها را از بین می برد. البته بویی که در محوطه استخر به نام بوی کلر شناخته می شود، در واقع بوی کلر نیست. بلکه بوی ماده ای بنام “کلرامین” است که از ترکیب شیمیایی کلر با برخی آلودگی های موجود در استخر به وجود می آید.

 

 • کاهش میزان جلبک

بسیاری از انواع جلبک های استخر، نسبت به کلر حساس می باشد . به این  معناست که حفظ pH آب استخر در محدوده تعیین شده ، باعث خواهد شد تا سطح عملکرد کلر افزایش پیدا کرده و باعث از بین رفتن مقدار بالایی از جلبک ها در آب شود .

اگر میزان کلر و pH استخر همواره در محدوده مشخص شده و قابل قبول باشد و کماکان در استخر، شاهد وجود جلبک باشیم ، احتمالاً در “نقاط مرده” استخر، مشکلی وجود دارد.

اگر در برخی نقاط استخر، جلبک می بینید که با کلر عادی از بین نرفته اند، در زمانی که کسی داخل استخر نباشد، به همراه وسایل حفاظت شخصی مناسب ، هیپوکلریت کلسیم (پودر کلر) را بصورت دستی روی این نقاط دارای جلبک بپاشید. پس از گذشت مدتی زمان، از شر جلبک ها خلاص خواهید شد!

 

 • تعادل شیمیایی آب

اقدام برای افزودن مواد شیمیایی لازم برای حفظ تعادل شیمیایی آب استخر در حالیکه pH آب در محدوده 7.6-7.4 باشد، اثربخشی بهتر و ساده تری خواهد داشت.

 

بنابراین، با توجه به مطالب فوق، با 5 دلیل مهم برای حفظ pH آب در بازه مناسب، آشنا شدیم. لذا طبیعی است افرادی که بصورت منظم از اندازه گیری pH آب استخر خود غافل هستند، دیر یا زود دچار مشکل کیفیت آب در استخر خود خواهند شد.

 

انواع مختلف کیت سنجش کلر و PH

کیت سنجش کلر با توجه به نیاز کاربر به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.برای مثال تست کلر آب آشامیدنی باید دقیق‌تر از تست کلر آب استخر باشد و به‌همین دلیل به تستر پیشرفته‌تر و دقیق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری نیاز دارد.

مزایای استفاده از کیت سنجش PH و کلر هایواتر HW929

 • صرفه جویی در وقت و هزینه
 • میکروب زدایی استخر و جکوزی
 • حفظ سلامت استفاده کنندگان
 • جلوگیری از آسیب رسیدن به سیستم های استخری
 • استفاده آسان برای مدیریت مقدار PH و کلر
 • قیمت مناسب