ست فیلتر خانگی

 

 

انواع فیلتر تصفیه آب خانگی در واقع عمل اصلی در انواع دستگاه تصفیه آب خانگی را انجام میدهند .

هر فیلتر آب در هر مرحله طبق توانایی مشخص ، املاح مضری از آب آشامیدنی شهری را حذف و تصفیه میکند تا سختی آب آشامیدنی نرمال و استاندارد برای سلامت بدن انسان شود .

لازم به ذکر است که اگر از بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی موجود در بازار رار نیز داشته باشید ، باید فیلتر تصفیه آب خود را در زمان های منظم تعویض نمایید .

تا کیفیت آب خروجی تصفیه شده کاهش پیدا نکند ، همچنین  اگر نسبت به تعویض فیلتر در زمان مناسب اقدام نکنید رسوبات با صافی ها وارد قطعات دستگاه شما خواهد شد و همچنین میتواند به پمپ و قطعات دیگر دستگاه آسیب وارد نماید.

به عبارت دیگر کار اصلی تصفیه و تمیز کردن آب در بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را ، فیلترها انجام می‌دهند . هر کدام از فیلترهای تصفیه آب خانگی عملکرد متفاوتی نسبت به دیگر فیلترها دارند و همچنین ترتیب قرار گرفتن آنها نیز در دستگاه‌های مختلف ، ممکن است متفاوت باشد .

 

انواع فیلتر های خانگی :

  • مرحله اول : فیلتر الیافی 5،3،1 میکرون

این نوع فیلترها از الیاف مصنوعی پلی پروپیلن ساخته شده اند . این الیافهای ، فشرده شده که در لابه لای آنها منافذی به قطر حداکثر 10 تا 1 میکرون وجود دارد.

که با عبور آب از این فیلترها ، ذرات معلق بزرگتر از 1 میکرون از آب حذف می شوند. گل و لای ، شن وماسه ، زنگ لوله ها و ذرات ناشی از پوسیدگی لوله ها در این مرحله از آب حذف شده و آب زلال و شفاف می شود .

 

  • مرحله دوم : فیلتر کربن فعال (UDF)

در دستگاه تصفیه آب ، فیلتر زغالی یا کربن فعال که در مرحله دوم قرار دارد ، دارای خاصیت جذب سطحی است و قادر است کلر، گازهای شیمیایی محلول در آب ، مواد شیمیایی آلی ، تری هالومتان ها (محصول فرعی کلرزنی) ، آفت کش ها ، بو و طعم نامطبوع آب را حذف کند.

شاید بتوان گفت وظیفه اصلی این فیلتر همان حذف کلر باقیمانده از آب می باشد. چرا که کلر علاوه بر مضراتی که برای سلامتی انسان دارد. می تواند به فیلتر اصلی ( ممبران RO ) نیز آسیب بزند

 

  • مرحله سوم : فیلتر کربن بلک (CTO)

جنس و نحوه عملکرد این فیلتر دقیقا مشابه فیلتر مرحله دوم میباشد .با این تفاوت که در این مرحله کربن به صورت بلوک شده وبا منافذی به اندازه 5میکرون کلر اب را به صورت کامل حذف مینماید .و در اصل کار فیلتر مرحله دوم را تکمیل مینماید. و آب کاملا زلال و شفاف می شود .

 

  • مرحله چهارم : فیلتر اسمز معکوس RO

این فیلتر ، در واقع فیلتر اصلی و قلب دستگاه آب تصفیه کن است. فیلتر اسمز معکوس ، از چندين لايه غشاء نيمه تراوا كه به دور يك لوله مركزي پيچيده شده اند. تشكيل شده است

چون ناخالصي های محلول در آب، قادر به عبور از غشاء نيستند. از اين رو در يك طرف غشاء آب تقريبا خالص وجود خواهد داشت .كه راهي لوله مركزي شده و به سمت خروجي آب تصفيه شده هدايت مي شود.

 

در طرف ديگر لايه هاي غشاء، آب تغليظ شده از ناخالصي ها وجود خواهد داشت كه به سمت مجراي فاضلاب هدايت مي شود.روش اسمز معكوس مي تواند املاح آب را 90 تا 98 درصد كاهش دهد. نیترات، آرسنیک، سرب ، جیوه ….و سایر ناخالصی های محلول در آب و وفلزات سنگین مضر در آب در این مرحله از آب حذف می شوند.

سختی مضر آب که باعث رسوب گذاری دراندامهای مختلف بدن از جمله کلیه ها…..و در لوازم خانگی مثل کتری و چای ساز و می شود حذف شده و آب سنگین به آب سبک و گوارا تبدیل می شود.

 

  • مرحله پنجم : فیلتر کربن نهایی

این فیلتر نیز درست مثل فیلتر مرحله دوم از جنس کربن است. دانه های کربن موجود در این فیلتر بو و طعم نامطبوع آب را که ممکن است در اثر ماندگی آب در تانک ذخیره به وجود آمده باشد حذف می کند.و طعم اب را گواراتر میسازد

 

  • مرحله ششم : فیلتر مینرال

این فیلتر ازاملاح عالی مفید .ویتامینها .تشکیل شده است که در مرحله برداشت املاح مفید را به اب اضافه میکند و طعم اب را گواراتر میسازد.

 

 

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  • مرحله اول دوم سوم هر چهار الی شش ماه
  • مرحله چهارم ممبران دستگاه  هر یکسال و نیم الی دو سال
  • مرحله پنجم و ششم هر یکسال الی یکسال و نیم
  • مرحله هفتم و هشتم هر یکسال و نیم

 

قیمت فیلتر خانگی :

قیمت فیلتر تصفیه آب خانگی بر اساس زمان تعویض ، کیفیت مواد استفاده شده تولیدی و وارداتی و کشور سازنده آن تعیین میگردد .