ممبران های اسمز معکوس Memberan

 

ممبران های اسمز معکوس

اسمز یک فرآیند طبیعی است به عنوان قلب سیستم تصفیه یاد می شود که در آن آب خالص از طریق یک غشای نیمه ‌تراوا از محلولی با غلظت کمتر (فشار اسمزی کمتر) به محلولی با غلظت بیشتر (فشار اسمزی بیشتر) نفوذ می‌کند .

اسمز معکوس برعکس فرآیند اسمز طبیعی میباشد که در آن با اعمال فشار ، آب خالص (حلال) از طریق یک غشای نیمه‌ تراوا از آب تصفیه نشده (محلول) جدا شده و تصفیه می‌شود .

در دستگاه‌ های تصفیه آب خانگی ، غشای نیمه‌ تراوا فیلتر ممبران اسمز معکوس (RO) نام دارد که به‌عنوان فیلتر مرحله چهارم دستگاه تصفیه آب نیز شناخته می‌شود .

فشار لازم برای انجام فرآیند اسمز معکوس نیز توسط پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی تأمین می‌شود نوع ممبران مورد استفاده در فرایند تصفیه بر کیفیت محصول نهایی تاثیر بسیار زیادی دارد.

 

 

انواع ممبران های مورد استفاده در تصفیه آب

ممبران ها در واقع ، لایه‌های نازک از جنس غشاء نیمه تراوا هستند که توانایی این را دارند تا ذرات معلق را از مایع ، زمانی که با فشار از آن عبور می‌کند جدا کنند استفاده از ممبران در صنعت تصفیه آّب برای حذف باکتری ها، میکروارگانیسم‌ها ، ذرات و مواد آلی، به سرعت در حال افزایش است .

 

با توجه به توصیه‌های زیادی که در حال حاضر روی کاهش استفاده از افزودن مواد شیمیایی (به عنوان مثال کلرزنی)  برای تصفیه آب می‌شود ، کاربرد و ترویج روش‌های جداسازی فیزیکی ذرات و آلاینده‌ها توسط ممبران ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

و با توسعه فناوری در طراحی و تولید انواع ممبران ، شاهد کاهش هزینه تولید آنها هستیم.

 

 

مزایای فیلتر اسمز معکوس

  • طول عمر بالا
  • بالاترین میزان تصفیه آب-
  • استفاده از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در تولید ممبران
  • ممبران از جنس پلی آمید ساخته شده و تعداد دورهای بیشتری نسبت به محصولات مشابه دارد که باعث مقاومت بیشتر و طول عمر بالاتر آن می‌شود
  • فیلتر ممبران اسمز معکوس بالاترین میزان جداسازی را در میان فیلترهای ممبران RO دستگاه تصفیه آب خانگی داراست

 

لازم به ذکر است معتبرترین برند ممبران موجود در دنیا برای فیلترهای ممبران اسمز معکوس فیلمتک است.

 

شستشوی ممبران اسمز معکوس

عملیات شستشو فیلتر اسمز معکوس می‌تواند رسوبات ایجاد شده روی سطح غشا را تمیز کند. شستشوی ممبران صنعتی به صورت دوره ای یکی دیگر از راه کارهای کم هزینه است ، که اگر به طور منظم انجام شود می تواند باعث افزایش هر چه بهتر ممبران شود .