فیلتر ممبران

فیلتر ممبران از چند لایه ی تقریبا نازک تشکیل شده است پس از عبور از بین غشا به دور یک لوله به صورت پاکت های جداگانه به هم پیچیده شده اند که آب ورودی ممبران و حذف ذرات آن، از طرف دیگر فیلتر ممبران ، آب تولید خارج میشود به عبارت دیگر با قرار گرفتن در اطراف لوله ای پلاستیکی، تنها اجازه عبور آب خالص را می دهند .

به محفظه ای که فیلتر ممبران در آن جای میگیرد پرشروسل یا هوزینگ فیلتر ممبران گفته می شود که همانند ممبران ها دارای دو سایز 4 و 8 اینچ می باشند. پرشروسل ها دارای المان های مختلف می باشند و به دو مدل وسل آب دریا و وسل آب چاه تقسیم میشوند .

 

اجزای فیلتر ممبران :

فیلتر ممبران از چند بخش ساخته شده که وجود آنها تضمین کننده درستی عملکرد ممبران در تصفیه آب به شمار می روند. مهم ترین اجزای ممبران عبارتند از

 

غشای نیمه تراوا :

غشای نیمه تراوا همان طور که اشاره شد ، صفحاتی با منافذ بسیار ریز بوده که از عبور ذرات با اندازه بزرگتر از این منافذ به درون خود جلوگیری می کنند . این غشا به صورت مارپیچی اطراف میله ای پلاستیکی پیچیده شده و در نهایت در داخل محفظه ای به نام هوزینگ فیلتر کارتریج قرار خواهند گرفت .

 

مجرای فاضلاب :

پس از ورود آب ناخالص با آلاینده های مختلف به درون دستگاه تصفیه آب از قبیل آب شیرین کن صنعتی یا اسمز معکوس یا سایر تجهیزاتی که از ممبران استفاده می کنند، آلانیده هایی با اندازه بزرگتر از 0.0001 میکرون امکان عبور از منافذ غشای نیمه تراوا را نخواهند داشت. ذرات باقیمانده در پشت غشا وارد مجرای فاضلاب میشوند تا از از دستگاه خارج گردند .

 

مجرای آب :

ساختار در نظر گرفته شده برای فیلتر ممبران به گونه ایست که تنها آب خالص اجازه عبور از منافذ آن را خواهد داشت. آب بدون آلودگی پس از عبور از غشا وارد مجرای آب شده و از دستگاه خارج می گردد.

 

 

عملکرد فیلتر ممبران در تصفیه آب :

همان طور که اشاره شد ، ممبران دارای دو بخش مجرای آب و مجرای فاضلاب بوده که در فرآیند تصفیه آب مورد استفاده قرار میگیرد. در حالت کلی ، عملکرد فیلتر ممبران در تصفیه آب بدین صورت می باشد .

غشای نیمه تراوا پس از قرار گرفتن در اطراف میله استوانه ای ، درون محفظه ای به نام هوزینگ فیلتر کارتریج قرار میگیرد . لازم به ذکر است قرار گرفتن فیلتر دررون این محفظه به نوع دستگاه تصفیه بستگی دارد .

آب وارد شده به درون هوزینگ ، به صورت چرخشی اطراف فیلتر به چرخش و حرکت  در می آید . بر اثر چرخش آب در اطراف ممبران ، آب خالص و بدون آلودگی از منافذ کوچک غشار عبور نموده و وارد مجرای آب می گردد. این آب تصفیه شده بوده و از دستگاه خارج می گردد .

آلاینده های شیمایی ، باکتری ها ، قارچ و آلاینده های فیزیکی امکان عبور از غشا را نداشته و وارد مجرای فاضلاب خواهند شد  آب قرار گرفته در این بخش ، به عنوان فاضلاب از دستگاه تخلیه می گردد .

 

شرایط نگه داری فیلتر ممبران :

تماس فیلتر با مواد آلاینده به مرور زمان باعث میشود عملکرد و کارایی آن کاسته شود . به همین خاطر لازم است به صورت مرتب نسبت به شستشو و تمیز کردن آن انجام شود .

چند عامل مهم به مرور عمر ممبران را کاهش می دهد که از مهم ترین آنها می توان به میزان آلاینده های موجود در آب اشاره کرد .

به همین دلیل است که در اغلب مواقع ، چند مرحله به عنوان پیش تصفیه در نظر گرفته میشود تا حجم زیادی از آلاینده ها حذف شده و ذرات ریز باقی مانده به کمک ممبران ها حذف شوند .

همچنین علاوه براین ، لازم است تا حد امکان از برخورد بیش از اندازه ممبران ها با کلر جلوگیری گردد تا طول عمر بیشتری داشته باشند .

اگر فیلتر ممبران دستگاه آب شیرین کن برای مدت زیادی قرار است که کار نکند حتما از مواد نگهدارنده و شوینده ممبران استفاده نمایید .

پس از اولین استفاده از ممبران سطح فیلتر می بایست همیشه مرطوب باشد .

 

دسته بندی و انواع فیلتر ممبران صنعتی :

فیلتر ممبران ها را می توان در گروه های زیر تقسیم بندی کرد

  • فیلتر ممبران خانگی مانند ممبران فیلمتک 50 گالن
  • فیلتر ممبران نیمه صنعتی
  • مانند ممبران فیلمتک 4021 (فیلتر ممبران 400 گالن)

 

کاربرد و عملکرد فیلتر ممبران

فیلتر ممبران به علت عملکرد بالایی که در در آب دارد ، امروزه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار میگیرد که در زیر به آن اشاره شده است .

حذف املاح موجود

صنایع غذایی

آزمایشگاه ها و داروسازی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی

گلخانه ها، بخش های کشاورزی و دامداری

دیگ های بخار و بویلرها

 

 

گرفتگی ممبران و زمان شست و شو

غشای ممبران تصفیه آب فقط آب تقریبا خالص را از خود عبور می دهد . بدیهی است پس از طی مدت زمان و کارکرد دستگاه روی سطح ممبران ناخالصی ها تجمع می کنند .

این امر باعث افزایش فشار پمپ و کاهش تولید آب می گردد.زیرا زمانی که تولید آب حدود 10 درصد کاهش پیدا کرد ممبران نیاز به شست و شو دارد .

نکته ی قابل توجه این است که مواد شست و شوی ممبران با توجه به نوع رسوبات آن مشخص و تایین می گردد .

در بعضی مواقع  با وجود شست و شوی ممبران ها، تولید آب توسط فیلتر ممبران به میزان مورد نیاز نمی رسد ، که در این هنگام راهی به جز تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب وجود ندارد .

 

معروف ترین برند های ممبران :

فیلتر ممبران filmtec فیلمتک ساخت کشور آمریکا

ممبران CSM ساخت کشور کره جنوبی

ممبران Toray ساخت کشور ژاپن

ممبران برند LG ساخت کشور کره جنوبی

قیمت فیلتر ممبران

قیمت ممبران تصفیه آب به عامل های مختلفی از جمله سایز ، اصل یا های کپی بودن  همچنین و برند ممبران ها بستگی دارد.

و همچنین قیمت ممبران تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی بسیار پایین تر از قیمت ممبران صنعتی است .